Od roku 2019 bude muset Česko uvést v účinnost směrnici Evropské unie proti vyhýbání se daňovým povinnostem, známou pod zkratkou ATAD. Jejím cílem je zamezit přesouvání zisků mezi zeměmi kvůli daňové optimalizaci. Každý stát chce pochopitelně chránit své daňové výnosy, nicméně kromě řešení přesouvání zisků lze nová pravidla chápat i jako obecný nesouhlas s dluhem jako formou podnikového financování.

Směrnice mimo jiné omezuje odčitatelnost čistých výpůjčních nákladů překračujících určité procento EBITDA, tedy zisku před úroky, zdaněním a odpisy, nebo předem stanovenou fixní hranici s tím, že se uplatní vyšší z těchto hodnot. Hranice tak nesmí být vyšší než 30 procent zisku před zdaněním anebo tři miliony eur.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Od roku 2019 bude muset Česko uvést v účinnost směrnici EU proti vyhýbání se daňovým povinnostem.
  • Podle Patricka Leonarda z KPMG je lze chápat i jako obecný nesouhlas s dluhem jako formou podnikového financování.
  • Unie přitom ponechává poměrně velkou volnost, jak budou opatření členské státy "přepisovat" do svých zákonů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru