Komerční banka loni zvýšila čistý zisk o 8,5 procenta na 15,274 miliardy korun. Objem úvěrů banka zvýšila o 1,8 procenta, objem vkladů stoupl o 8,9 procenta. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě.

Zisk banky byl meziročně vyšší díky snížení opravných položek. Čistý zisk, včetně mimořádných položek spojených s přeceněním a prodejem budov centrály v tomto roce a příjmu za podíl ve společnostech Cataps a Visa Europe v roce 2016, vzrostl o 9,1 procenta na 14,9 miliardy korun. Čistý zisk náležející akcionářům vzrostl o 9,1 procenta na 14,9 miliardy korun.

Představenstvo banky navrhlo vyplatit dividendy v objemu 8,932 miliardy korun. To představuje 47 korun na jednu akcii a výplatní poměr 60 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům. Návrh musí ještě potvrdit valná hromada. Za rok 2016 vyplácela Komerční banka dividendu ve výši 40 korun na akcii. Tím se výplatní poměr vrátil na úroveň před rokem 2014, kdy došlo k jeho zvýšení na úroveň 70 až 100 procent čistého zisku z původních 60 až 70 procent. Představenstvo Komerční banky tímto krokem reagovalo na vyšší kapitálové požadavky ČNB. Ze zisku roku 2018 hodlá vedení KB navrhnout výplatu dividend ve výši 65 procent z konsolidovaného čistého zisku.

Běžné výnosy Komerční bance loni vzrostly o 0,9 procenta na 31,1 miliardy Kč. Čistý úrokový výnos, poplatky a provize meziročně mírně klesly. Provozní náklady banky očištěné o jednorázové položky se zvýšily o 1,2 procenta na 14,191 miliardy korun.

"Výsledek na úrovni celkových výnosů a provozních nákladů je v souladu s cíli, které jsme si stanovili pro rok 2017. Náklady rizika jsou dokonce lepší, než jsme plánovali, jejich současná úroveň ale není udržitelná," uvedl generální ředitel KB Jan Juchelka.

Celkový hrubý objem úvěrů meziročně vzrostl o 1,8 procenta na 606,1 miliardy korun. Objem hypoték občanům narostl o 5,3 procenta na 218,9 miliardy korun. KB naopak zaznamenala propad v oblasti půjček podnikům. Podle ředitele banky Jana Juchelky má řada firem v současnosti dostatek vlastních prostředků, popřípadě ve větší míře vydávají vlastní dluhopisy. Roli sehrála také silná konkurence na trhu a dubnové ukončení devizových intervencí ČNB následované posílením koruny o 5,5 procenta. To snížilo korunovou hodnotu půjček v eurech, jež se na celkovém portfoliu firemních úvěrů KB podílejí jednou třetinou. “Financování korporací bylo ovlivněno narušením některých cen na mezibankovním trhu v souvislosti s měnovými intervencemi, což pak korporace na českém trhu vedlo k upřednostnění financování v euru před korunou,” řekl Juchelka.

Vklady občanů vzrostly o 9,3 procenta na 251,5 miliardy korun. Vklady klientů v celé skupině Komerční banky vzrostly zhruba devět procent na 756,1 miliardy korun. Komerční banka je třetí největší bankou v Česku. Počet jejích klientů se loni zvýšil o 10 100 na 1,664 milionu.

Akcie KB obchodované na pražské burze reagují na výsledky nad očekávání příznivé růstem o 2,43 procenta na 927 korun.

Čtvrtletní zisk majitele Komerční banky klesl o 82,3 procenta

Francouzské bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v Komerční bance, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 82,3 procenta na 69 milionů eur (1,7 miliardy korun). Na výsledky měly negativní dopad mimořádné náklady spojené se změnami daní a restrukturalizací. Výsledky však překonaly odhady analytiků, protože pokles obchodů na kapitálových trzích měl na hospodaření banky menší vliv než na její konkurenty. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení společnosti, která je třetí největší bankou ve Francii.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že banka vykáže ztrátu 303 milionů eur. Banka musela zaúčtovat mimořádné náklady 416 milionů eur v souvislosti s reformami daní ve Francii a v USA.

Ze tří hlavních aktivit banky se příjmy zvýšily pouze v mezinárodní divizi drobných bankovních a finančních služeb. Pomohlo k tomu oživení v Rusku po nejistotě způsobené sankcemi zavedenými kvůli konfliktu na Ukrajině. V divizi investičního bankovnictví příjmy klesly o pět procent, divize si však vedla výrazně lépe ve srovnání se stejnými aktivitami konkurenčních bank v Evropě a USA. Příjmy z obchodování s cennými papíry s pevným příjmem, měnami a komoditami klesly o 6,5 procenta, konkurenční bance BNP Paribas se příjmy ze stejných aktivit snížily až o 27,4 procenta a pěti největším bankám v USA v průměru o 31 procent.

Příjmy ve francouzské divizi drobných bankovních služeb klesly o 4,3 procenta. Divize má na příjmech skupiny třetinový podíl a na její výkon mají negativní vliv nízké úrokové sazby a opětovné projednávání půjček.

V letošním roce banka očekává stabilizaci příjmů ve Francii a také pokrok v restrukturalizaci. Doufá, že díky restrukturalizačnímu plánu se jí v příštích třech letech podaří ušetřit 1,1 miliardy eur.