Letošní rozpočet policie se pravděpodobně zvýší o 20,8 milionu korun. Navýšení se týká platů pro policisty, kteří v minulých týdnech zajišťovali bezpečnost při druhé přímé volbě českého prezidenta a dohlíželi také na doplňovací senátní volby na Trutnovsku. Vyplývá to z podkladů pro jednání vlády, která bude o přesunu peněz do rozpočtu ministerstva vnitra rozhodovat ve středu.

Většina peněz - přes 15,2 milionu - má jít přímo na platy policistů. Zbytek na povinné pojistné.

O počtu příslušníků zapojených do bezpečnostních opatření nebo o konkrétním rozsahu prací se předkládací zpráva ministerstva vnitra nezmiňuje. Pražská policie například před volbami svoji činnost popsala tak, že policisté v terénu průběžně kontrolují volební místnosti a místa, kde se po skončení voleb hlasy sčítají.

Nejvýznamnějším incidentem, který letos policie při volbách řešila, bylo přerušení volebního aktu prezidenta Miloše Zemana. Postarala se o to aktivistka hnutí Femen Anželina Diašová, která se k Zemanovi vrhla ve volební místnosti v základní škole v pražských Lužinách. Zastavila ji prezidentova ochranka, která pak případ předala pražské policii. Soud Diašové následně uložil tříměsíční podmínku a vyhostil ji ze země.

Související