Vláda se pokusí ve sněmovně zrychleně prosadit změny zákona, aby odstranila rozdíly mezi podnikáním taxikářů a provozovatelů alternativních služeb, kteří podle řidičů taxi nedodržují předpisy.

Novinářům to po jednání na Úřadu vlády řekla místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

Taxikáři se odpoledne teprve poradí, zda budou v pokusech o zpomalení pražské dopravy pokračovat i ve středu, podle Venclové by však středeční jednání s vládou mohlo být důvodem s dalšími protesty zatím vyčkat.

Jednání s ministry podle Venclové mělo dobrý průběh. "Premiér si mě poslechl, byl občas i překvapený, co říkáme, jak se to zamotalo a tím, jestli se to dá rozmotat," uvedla Venclová.

Argumenty taxikářů podle ní nakonec akceptoval i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který ráno kritizoval protesty a uvedl, že jimi řidiči škodí jen sami sobě.

Ťok chce prostřednictvím poslaneckého návrhu upravit zákon tak, aby zprostředkování jízdy v taxislužbě bylo vázanou živností a bylo ho možné nabízet jen taxikářům s licencí. Uber a podobné služby by to podle něj zrovnoprávnilo s tradičními provozovateli taxi. Venclová uvedla, že podle dohody se zákon ve sněmovně ve zrychleném řízení pokusí protlačit poslanec Patrik Nacher (za ANO). "Premiér, zdá se, pochopil, že je nám křivděno a že si nevymýšlíme, že je to pravda," uvedla.

Vláda by podle ní měla také vydat prohlášení určené společnostem Uber či Taxify, aby dodržovaly zákony. "Myslím, že to je velký krok, to se tady ještě nestalo, aby vláda uznala, že pravděpodobně my máme pravdu," konstatovala. Doufá, že se uvedené společnosti zachovají gentlemansky a buď se stáhnou z trhu, nebo se začnou chovat tak, aby zákonům vyhověly.

Premiér v demisi následně vyzval Uber a Taxify, které jsou nejvýraznějšími zástupci alternativních přepravních služeb, aby dodržovaly zákony. "Není možné, aby používaly nelicencované taxikáře," uvedl. Babiš současně po jednání vlády kritizoval formu taxikářských protestů. "To není způsob, jak to řešit," řekl Babiš. Ministerstvo průmyslu podle něj mohlo řešit záležitost už dříve, ale věc odkládalo s odkazem na to, že čeká na rozhodnutí evropského soudu.

Řidiči taxi se původně měli ve středu odpoledne sejít na pražském Strahově. Po jednání na vládě se však rozhodli, že zatím proti alternativním přepravcům protestovat nebudou. Oznámila to řekla místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová. Podle ní teď musí taxikáři věřit vládě, že se problematikou budou zabývat a novelou zákona vyřeší nerovné podmínky. K tomu musí vládě poskytnout čas.