Energetická skupina En+ ruského miliardáře Olega Děripasky chce těžařům kryptoměn v letošním roce prodat elektřinu za 15 milionů dolarů. Láká je na své elektrárny na východní Sibiři. Zájemci by mohli být jak z Ruska, tak z Číny.

"Momentálně jednáme s několika fondy, které hledají investory pro výstavbu těžařských farem. Nabízíme jim dodávky z elektráren v Irkutsku, Bratsku a Usť-Ilimsku. Umožní nám to diverzifikovat portfolio klientů," řekl moskevskému listu Vedomosti generální ředitel En+ Maxim Sokov. En+ chce těžařům kryptoměn vyhradit elektřinu, která odpovídá výrobě zdroje o výkonu 100 megawattů. V Česku by to pokrylo spotřebu skoro čtvrt milionu domácností. Pro En+ je to ale pouhá kapka v moři − jen Usť-ilimská vodní elektrárna má výkon 3840 MW.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Společnost En+ Olega Děripasky chce prodat těžařům elektřinu za 15 milionů dolarů ze svých elektráren na východní Sibiři.
  • Na Sibiři je přebytek elektřiny, a tudíž i nejnižší ceny v celém Rusku.
  • Zájem o kapacity by mohli mít Číňané. Jejich vláda totiž chce těžbu kryptoměn omezit a tvrdě regulovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru