Jednou z příčin, proč se český výzkum stále potýká s problémy, je podle šéfa Technologické agentury ČR Petra Očka zastaralý a nepružný zákon. Nový ale se zpožděním připravil bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jeho paragrafové znění už minulá vláda nestihla projednat. Přestože se bývalému vicepremiérovi a jeho sekci pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády tak podařilo prosadit historicky nejvyšší rozpočet na vědu i nové hodnocení výsledků výzkumu, očekávání, že zlepší celý systém, podle Očka nenaplnil.

Zřejmě není to nejzásadnější, zda existuje funkce vicepremiéra, či nikoli. Důležitá je vize, kam má podpora směřovat, a schopnost ji prosadit, řekl Očko v rozhovoru pro HN.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nedávno řekl, že chce prověřit programy Technologické agentury ČR, protože se překrývají s ministerstvem průmyslu.

Co na to říkáte?

Je to fakt, který není myšlen negativně vůči Technologické agentuře ČR nebo ministerstvu průmyslu. Jde o krok k systematičtějšímu pojetí podpory aplikovaného výzkumu.

Samozřejmě nám jde o to, abychom zamezili duplicitám. Pro nás je ale ministerstvo průmyslu klíčovým partnerem, bez kterého nemůžeme fungovat.

O které duplicity jde?

Současné programy nejsou úplně stejné, ale oba se zaměřují na kolaborativní výzkum, tedy spolupráci výzkumných organizací a firem s aplikací v praxi a nové technologie. Na MPO se soustřeďují na to, čemu Evropská unie říká key enabling technologies, klíčové umožňující technologie, my zase máme národní priority, respektive priority ministerstev a řešíme i obory průřezově, například v oblasti Průmyslu 4.0 Smart City i společenskovědní témata. Odlišení tam je. Na zamezení duplicit máme mechanismy, ale chtělo by to asi opravdu větší systém.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.