Z hodnocení hospodaření padesátky výzkumných center, které pro premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) připravuje ministr školství Robert Plaga, prosakují první informace. Jedním z center, jež má do zprávy spadnout, je i HiLASE z Dolních Břežan u Prahy, které vyvíjí nové lasery pro průmysl a výzkum. Právě toto centrum už dříve dostalo jako velká vědecká infrastruktura špatnou známku a kvůli tomu nedosáhlo na část dotací, přestože dělá špičkový výzkum a vývoj. Podle jeho vedení se nyní o centru opět negativně píše v Plagově zprávě. O ní ve čtvrtek bude jednat vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

HiLASE usiluje o to, aby se s nedalekou prestižní laserovou infrastrukturou ELI Beamlines za bezmála sedm miliard korun zapsalo do high-tech mapy světových vědeckých institucí. I odborná veřejnost výsledky centra hodnotí vysoko. Obě - ELI i HiLASE - patří mezi 48 výzkumných center, která v Česku vznikla za 44 miliard korun z evropských fondů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.