Důvěra v českou ekonomiku po lednovém mírném poklesu vzrostla v únoru o 0,4 bodu na hodnotu 99,9. Dosáhla tak nejvyšší úrovně od května 2008, kdy činila 100,2. U podnikatelů se důvěra v únoru meziměsíčně zvýšila o 0,6 bodu na 97,5 bodu, naopak u spotřebitelů klesla o 0,3 bodu na 112 bodů. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s loňským únorem je celková důvěra i důvěra podnikatelů a spotřebitelů vyšší.

Meziměsíčně mírně nižší důvěru v ekonomiku měli podnikatelé v průmyslu, u kterých klesla o 0,3 bodu na 96,5. Podle ČSÚ se snížilo zejména jejich hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky, tempo růstu výrobní činnosti a zaměstnanosti v následujících třech měsících se podle průmyslových firem ale téměř nezmění.

Vedle toho důvěra podnikatelů ve stavebnictví proti lednu vzrostla o 5,6 bodu na 93,5, což je nejvyšší hodnota od konce roku 2008. Stavební podniky hodnotily svou ekonomickou situaci téměř stejně jako v lednu, zvýšila se ale poptávka po jejich pracích a v souvislosti s tím očekávají v dalších třech měsících zvýšení zaměstnanosti.

Téměř na desetileté maximum se dostala i důvěra firem podnikajících ve službách, kde se od ledna zvýšila o 0,9 bodu na 98,1. Zástupci podniků lépe hodnotí současnou poptávku, jejich hodnocení současné ekonomické situace nebo očekávání pro další tři měsíce se ale nezměnila, pro další půlrok jsou jejich očekávání dokonce horší.

Nárůst důvěry v ekonomiku statistici zaznamenali i v odvětví obchodu, meziměsíčně se důvěra obchodních firem zvýšila o 0,3 bodu na 103,2. "Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně mírně zvýšil. Zástupci obchodních podniků očekávají pro období příštích tří i šesti měsíců zlepšení vývoje celkové ekonomické situace jejich firem," uvedl ČSÚ.

U spotřebitelů, jejichž důvěra v ekonomiku v únoru meziměsíčně klesla, se pro příští rok zvýšily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Jejich obavy z vlastní finanční situace nebo ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly stejné jako v lednu, chtějí ale více spořit.