Rekordní počet firem si vloni vyslechlo výrok o zahájení trestního stíhání. Ke konci prosince jich Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) evidovalo téměř 330. To je plná třetina všech trestních věcí právnických osob od roku 2012, kdy začal platit zákon o trestní odpovědnosti firem.

"Naprostá většina firem byla v roce 2017 obviněna z trestných činů zkrácení daně, neodvedení pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby, případně podvodu," uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Loňský rok byl rekordní také tím, kolik padlo pravomocných rozsudků z celkem 216 podaných žalob. Pravomocných rozhodnutí soudy vydaly 41, což je více než dvojnásobek oproti loňským dvaceti výrokům. Celkem 21 firem obdrželo takzvaný trestní příkaz u méně závažných trestných činů, více jich padlo pouze v roce 2015 (22 příkazů).

U 28 firem státní zástupce stíhání zastavil například z důvodu, že se trestný čin nestal nebo se nepodařilo prokázat, že se ho dopustila obviněná firma. Osm firem vyvázlo s podmíněným zastavením stíhání.

"Je to dáno účinností novely, která značně rozšířila počet trestních činů, za které je možné právnické osoby stíhat. Lze stíhat všechny trestné činy kromě vyjmenovaných výjimek, ale novela současně nabídla prostředky k vyvinění těchto právnických osob," uvedl advokát Ladislav Smejkal z advokátní kanceláře Dentons, která se zabývá trestní odpovědnosti právnických osob.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.