Do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kandidují Zuzana Majerová Zahradníková (ODS), Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Zdeněk Ondráček (KSČM). Ve středu to řekl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Poslanecké kluby mohly navrhovat kandidáty do středečního večera. Tajná volba by se měla uskutečnit podle schváleného programu schůze v pátek ráno, uvedl Kolovratník.

Ferjenčík ve středu vystřídal v komisi předsedu pirátské strany Ivana Bartoše. Piráti ho proto mohli do volby nominovat. KSČM trvá na Ondráčkovi navzdory tomu, že Sněmovna ho v prosinci ani v lednu předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným kandidátem. Některým poslancům vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolá Bezpečnostní radu státu a v půli března ji chce vysvětlovat poslancům z bezpečnostního výboru.

Související