V 11 českých městech proběhla v pondělí vpodvečer protestní shromáždění proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Účastníci také podepisovali petice za novou volbu předsedy komise, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do sněmovny. 

Na demonstracích zněla hesla jako "Nesmíš mlátit holky", "Ondráčku, vypadni", ale také třeba "Bureše do koše" v narážce na údajné krycí jméno premiéra Andreje Babiše (ANO) z doby, kdy měl působit jako agent komunistické Státní bezpečnosti.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v neděli večer na svém Facebooku uvedl, že chce navrhnout odvolání Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. A pokud to udělá někdo jiný, bude hlasovat pro odvolání. Přitom i díky hlasům poslanců hnutí ANO se Ondráček do čela komise vůbec dostal.

Zřejmě největší účast měla akce na pražském Václavském náměstí. Odtud se část demonstrantů vydala na Hrad. Zde křičeli hesla jako "Česko není Rusko". Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček celou akci odsoudil. Protesty probíhaly například  také v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm.

V úterý se k demonstracím kriticky vyjádřil místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Při protestech proti zvolení Ondráčka do čela komise totiž zaznívala také kritika premiéra v demisi Andreje Babiše. "My to vnímáme, že to byla především akce a demonstrace proti panu Babišovi, proti našemu hnutí, proti vládě," řekl Faltýnek. Až druhotně podle něj šlo o protest proti Ondráčkovi.

Na demonstrace reagoval i kardinál Dominik Duka. Poděkoval všem, že se nebáli vyjádřit svůj názor. Neúspěšný prezidenstký kandidát Marek Hilšer byl nadšený, že do ulic vyšlo tolik lidí. Mezi demonstranty byl i expremiér Bohuslav Sobotka.

Ondráčka v pátek zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů. Kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho sněmovna předsedou komise nezvolila. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Předseda ODS Petr Fiala na demonstraci v Brně oznámil, že poslanecký klub ODS v úterý ve sněmovně navrhne Ondráčkovo odvolání. Fiala v Brně patřil k hlavním řečníkům. Zvolení Ondráčka podle něj není banální záležitost, nad kterou se dá mávnout rukou. "Je to symbol a úder do tváře demokracie," řekl.

Záznam z pražské demonstrace můžete sledovat zde.