Krajský soud v Brně zrušil pokuty v souhrnné výši 300,7 milionu korun za kartel stavebních firem. Případ se vrací na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Mezi pokutovanými byly například společnosti Hochtief, OHL ŽS nebo Strabag. Už dříve stejný soud zrušil v souvisejícím případě stavebním firmám pokutu 1,66 miliardy korun.

Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se kartelové jednání firmám nesmí vyplácet a kartelová jednání by zásadně neměla zůstávat nepotrestána, ale potrestání musí nastat při respektování procesních pravidel, což se v tomto případě nestalo.

ÚOHS podle něj obsah správního řízení vymezil na samotném počátku příliš obecně. Na začátku se zabýval třemi zakázkami, pak obsah řízení ještě rozšířil a zaměřil jinam, což vedlo k nezákonnosti přepadových šetření, která konkrétní podezření daná na počátku správního řízení přesahovala, uvedl soudce.

"Na těchto šetřeních byly přitom získány důkazní prostředky, o něž pak antimonopolní úřad teprve opřel pozdější změny ve vymezení správního řízení a následně potrestání za jednání ve shodě, jehož se materiálně netýkalo ani vymezení předmětu správního řízení, ani pověření k provedení jednotlivých místních šetření a tím i jeho antimonopolním úřadem deklarovaného rámce.
Místní šetření tudíž podle soudu neobstála," uvedl Raus.

ÚOHS podle soudce na počátku případu podezření na rozsáhlý kartel neměl. Výsledné rozhodnutí je spíše jen verdiktem o dílčích izolovaných jedenácti kartelech, dodal.

Aktuální rozsudek soudu se týká případu, který antimonopolní úřad uzavřel v roce 2016. Tehdy dospěl k závěru, že celkem 12 společností se dopustilo kartelu a má zaplatit dohromady 300,7 milionu korun. Firmy prý koordinovaly svoje nabídky při výběrových řízeních v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Úřad zajišťoval důkazy při přepadových kontrolách. Firmy podle něj koordinovaly svoje nabídky u 11 regionálních zakázek. Šlo například o e-maily, kterými si firmy zasílaly krycí nabídkové rozpočty, kontroloři nalezli i nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači z data předcházejícího podání nabídek. "V některých případech byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči, svědčící o jejich koordinaci," uvedl k případu v minulosti předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Nejvyšší pokutu měla zaplatit společnost Swietelsky stavební s.r.o., ÚOHS jí vyměřil 76 milionů korun. Druhou nejvyšší sankci dostal Hochtief - 65,3 milionu, OHL ŽS 53,5 milionu, Colas CZ měl zaplatit 50,3 milionu, Strabag pět milionů korun, Lesostavby Třeboň 3,4 milionu, Radouňská vodohospodářská společnost 2,5 milionu, VIDOX s.r.o. 31,5 milionu, DAICH spol. s r.o. 1,4 milionu VIALIT Soběslav 136 000 korun, AVE CZ odpadové hospodářství 10,8 milionu a KOSTKA JH 144 000 korun.