Rusko nabídlo syrským povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z oblasti ve východní Ghútě u Damašku, kterou obléhají syrská vládní vojska podporovaná Moskvou. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Skupina povstalců Fajlak ar-Rahman to odmítla. Boje ve východní Ghútě pokračovaly i v úterý v noci, od pondělka v nich podle nevládní syrské organizace SOHR přišlo o život na 70 civilistů, uvedla televize al-Džazíra.

Ruské ministerstvo obrany nabídlo povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z oblasti východní Ghúty a slíbilo jim zajistit beztrestnost, pokud se vzdají. Podle agentury Reuters mohou odejít i s rodinami a vzít si s sebou osobní zbraně.

Skupina Fajlak ar-Rahman, která je druhou největší povstaleckou skupinou v oblasti a podporuje ji Katar a Turecko, v reakci na nabídku uvedla, že Moskva nutí tamní lidi k nucenému přesídlení, a obvinila Rusko z vojenské eskalace konfliktu v regionu.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť al-Káida.

Podle syrské nevládní organizace SOHR, která situaci monitoruje ze zahraničí, vláda také v noci z pondělí na úterý použila při bombardování povstalci ovládané východní Ghúty chemické zbraně. Podle SOHR se při útoku chlorem na město Hamúrija ve východní Ghútě přiotrávilo asi 30 lidí, včetně dětí a dvou záchranářů z dobrovolnická organizace Bílé přilby. Informovala o tom v úterý agentura AFP. Obvinění z použití chemických zbraní odmítlo v úterý Rusko, které podporuje ve válce syrskou vládu.

"Jde o další provokaci a bezdůvodné obvinění syrských úřadů," řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj syrská vláda chemické zbraně zničila v letech 2013 a 2014. "Toto (zničení) bylo ověřeno nejen ruskou stranou, ale také Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW)," dodal Peskov.

V předchozích týdnech syrskou vládu z použití chloru obvinila nevládní organizace SOHR už několikrát, režim to vždy odmítl. Naposledy v neděli syrský prezident Bašár Asad před novináři označil tato obvinění za "součást falešného slovníku Západu" a za záminku k útokům proti syrské vládě.

Rusko minulý týden, po přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzývající k 30dennímu příměří v Sýrii, nabídlo zastavení bojů vždy na několik hodin denně. Během nich Moskva podle svých tvrzení otevírá humanitární koridor pro evakuaci civilistů, kteří ale neodcházejí, protože jim v tom podle Ruska povstalci brání.

V pondělí do obléhané enklávy ve východní Ghútě dorazil první humanitární konvoj po třech týdnech.

Po několika hodinách se ale musel kvůli palbě stáhnout, aniž by vyložil všechnu pomoc.

Ve východní Ghútě, kterou ovládají už několik let povstalci a obléhají ji syrské vládní jednotky, zemřelo jen za poslední necelé tři týdny přes 770 civilistů, včetně více než 170 dětí. Syrská vláda zahájila 18. února ofenzivu za znovudobytí této oblasti, která je poslední baštou povstalců v okolí Damašku. Od té doby dobyla vládní vojska zpět asi třetinu území.