Předseda hnutí SPD Tomio Okamura zůstane ve funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Poslanci ve středu na mimořádné schůzi neschválili program jednání. K samotnému hlasování o odvolání Okamury tak ani nedošlo.

Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Rozhodnutí poslanců nejsilnější vládní strany ANO hrálo v hlasování zásadní roli. Proti schválení programu hlasovalo 18 poslanců ANO, zdrželo se jich 50. Pro byl pouze jihomoravský lékař Rostislav Vyzula. Z hlasování se omluvilo sedm poslanců hnutí. 

"Převzali jste odpovědnost za hodnotovou orientaci České republiky a za to, že Česko bude prezentovat člověk, který znevážil a zneuctil oběti holokaustu. Srovnejte si to každý se svým svědomím," komentoval rozhodnutí poslanců ANO předseda klubu lidovců Jan Bartošek.

Okamura se podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) důsledně omluvil za své výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku, jeho odvolání z pozice místopředsedy sněmovny proto nebylo aktuální.

Vondráček to řekl novinářům s tím, že věří, že Okamura bude svůj projev v budoucnu kultivovat. Pro program mimořádné schůze Vondráček nehlasoval, podle něj by se ale mohl požadavek na odvolání Okamury dostat na program dubnové schůze sněmovny.

"Já nesouhlasím v mnohém s hnutím SPD i s názory pana Okamury, nicméně zase reflektuji to, že se opravdu důsledně omluvil, že se důsledně distancoval od jakéhokoli popírání (holokaustu)," řekl Vondráček.

"Ten výrok nebyl v pořádku, byl krajně nešťastný, nevhodný a samozřejmě pan Okamura jako ústavní činitel musí dbát na svůj projev. Já myslím, že si to uvědomil, že to vnímá jako žlutou kartu a že ten svůj projev bude nadále kultivovat," doplnil.

Okamurovo odvolávání z funkce místopředsedy sněmovny iniciovala KDU-ČSL kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech u Písku.

Potom, co se lidovcům nepodařilo tento návrh prosadit minulý týden na řádnou schůzi, shromáždili dostatek podpisů pro schůzi mimořádnou, která začala ve středu ve 14.30.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura zlehčil svými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku utrpení lidí při romském holokaustu, zdůvodnil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek svolání středeční schůze k Okamurovu odvolání z pozice místopředsedy sněmovny.

Zatímco se sněmovna zabývala Okamurovými výroky o tom, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb, Muzeum romské kultury si připomnělo 75 let od prvního hromadného transportu více než 1000 Romů do koncentračního tábora v Osvětimi.

Piety se zúčastnil i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Pelikán uvedl, že dal pietnímu aktu přednost před jednáním sněmovny.

"Bylo zřejmé, že na odvolání Tomia Okamury není ve sněmovně dostatečný počet hlasů. Osobně mi připadalo užitečnější zúčastnit se piety k 75 letům od prvního hromadného transportu Romů do Osvětimi a rozhovorů s jejich pozůstalými," řekl Babiš.

Bartošek připomněl i výroky dalších politiků SPD, například prohlášení Miloslava Roznera o "neexistujícím pseudokoncentráku".

"Hnutí SPD postavilo svou politickou kariéru na populismu a na ubohém zastrašování lidí," prohlásil předseda lidoveckého klubu. Je podle něj nutné zodpovědět otázku, zda má politik z SPD reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci.

Podle šéfa frakce ČSSD Jana Chvojky byla Okamurova slova naprosto nepřijatelná a předseda SPD nemůže zastávat vrcholnou funkci.

Chvojka uvedl, že genocidu za protektorátu přežila asi jen desetina romského obyvatelstva. Sociální demokraté čekají, že Okamura výroky vysvětlí a omluví se za ně na sněmovním plénu, nejen na jednání frakce poslanců ANO, kde vystoupil minulý týden. Celý klub ČSSD se shoduje na tom, že Okamura nemůže zastávat vrcholnou funkci, dodal Chvojka.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek přehrál u mikrofonu záznam z Okamurova profilu na Facebooku, v němž Okamura mluví o nárůstu romské populace a následně ho označuje za jedno ze dvou největších bezpečnostních rizik. Za druhé riziko Okamura označuje na nahrávce "nepřizpůsobivé imigranty".

"Šíříte nenávist a nesnášenlivost," prohlásil Kalousek. Okamura by měl podle něj odstoupit sám.

Šéf klubu STAN Petr Gazdík připomněl, že SPD volá po odvolatelnosti politiků. Vyzval proto poslance hnutí k tomu, aby tajné hlasování o Okamurovi připustili.

Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí popíralo holokaust. Obvinil politiky z KDU-ČSL i jiných stran, že ve spolupráci s médii rozehráli politickou hru, jejímž cílem je nalepit na SPD označení fašistického hnutí. Podle Fialy to není nic nového, protože každý, kdo nehraje podle Bruselu, je fašista a extremista. "Jste jako buben, děláte hluk a uvnitř už není nic," vzkázal lidovcům Fiala. Obvinil je, že kolaborují, škodí a popírají hodnoty, o nichž tvrdí, že je hájí.

Místopředseda sněmovny za piráty Vojtěch Pikal řekl, že obdržel petici za Okamurovo odvolání zhruba s 600 podpisy.

Poslanci měli po středečním hlasování o odvolání Okamury z funkce pokračovat v programu řádné schůze a měli se zabývat návrhy zákonů. Nejprve si však vyžádal přestávku na poradu klub TOP 09, poté o ni požádal klub STAN a k němu se přidal i klub KDU-ČSL, který chtěl přestávku až do 19:00, kdy zpravidla jednání sněmovny končí.

Místopředseda Okamura, který jednání řídil, ho proto přerušil. Poslanci se sejdou ve čtvrtek na inauguraci prezidenta a pak v pátek na další mimořádné schůzi. Tato schůze má mít na programu personální změny, které uskutečnila úřadující vláda bez důvěry. Nynější řádná schůze bude pokračovat od úterý 20. března.

Hlasování poslanců ANO a KSČM (obrázek se po rozkliknutí zvětší).