Někteří politici, zejména členové TOP 09 a ODS, opustili při inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana Vladislavský sál, v němž Zeman složil slib pro své druhé pětileté funkční období. Patřili k nim bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a špičky TOP 09 Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg.

Sál opustili také například místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a senátor Václav Chaloupek z klubu starostů. Stalo se tak v části Zemanova projevu, v němž prezident kritizoval některá média včetně České televize.

"Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu ve staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře," napsal na Twitteru Pospíšil. Jurečka napsal, že s útokem na média a svobodu slova nesouhlasí. "Bohužel, pan prezident nepřekvapil," uvedl.

Prezident ve svém inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, ale i na Českou televizi. Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi. Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při této pasáži projevu sál.

Projev ale kritizoval i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Na Twitteru napsal, že prezidentovi se proklamovaná snaha o spojování příliš nedaří.

Prezident ve více než půlhodinovém projevu řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména pro zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, do níž patří i server IHNED.cz.

Související