Detektivové při vyšetřování činnosti italské mafie ’Ndrangheta přišli s hypotézou, podle níž by italská mafie mohla prát skrze pražské byty peníze z italských daňových zločinů a černých fondů. Informaci přinesl deník MF DNES.

Italská obchodní činnost s luxusními nemovitostmi v centru Prahy není nic nového. Její napojení na byznys mafie se dá zatím pokládat především za hypotézu italských detektivů, nikoliv za fakt. Podle informací MF DNES je pojítko mezi mafií a pražskými byty dvaašedesátiletý Claudio Leo Personnettaz.

V Praze působí jako podnikatel s realitami více než třicet let. Také má jako manager na starosti například byty v Pařížské ulici nebo dům na Národní třídě. Managerské aktivity Claudia Lea Personnettaze zahrnují přes třicet firem spravujících byty a domy v historickém centru města. Hodnota těchto nemovitostí se pohybuje ve stovkách milionů korun.

Mafie podezřelá z vraždy novináře Kuciaka

Právě ’Ndrangheta je spojovaná s vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Zavraždění obou mladých lidí spustilo na Slovensku největší protesty od pádu komunismu namířené proti tamější vládě Roberta Fica. Kuciak pracoval jako reportér bratislavského zpravodajského portálu Aktuality.sk a rozkrýval sítě lidí kolem 'Ndranghety a jejich vztahů se současnou asistentkou slovenského premiéra Fica.

Kuciak opakovaně informoval policii o svém ohrožení a žádal ji o ochranu. Té se mu nedostalo. Kritika, jež po vraždě reportéra následovala směrem k policii a vládě, pocházela nejen z řad veřejnosti. Kabinet slovenského premiéra kritizoval mimo jiné i slovenský prezident Andrej Kiska. Fico však prezidentovy výhrady vůči své vládě označil za mocenskou hru.

Související
Související