Kampaň Milion chvilek pro demokracii žádá, aby premiér v demisi Andrej Babiš rezignoval na svou funkci. Autorům a signatářům vadí především premiérovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, ale i jeho minulost spojená s komunistickou tajnou policií StB. Proti hnutí ANO, kterého je Babiš předsedou, se petice nevymezuje a organizátorům by nevadilo, pokud by do premiérského křesla hnutí vybralo někoho jiného. Cílem kampaně je zisk milionu podpisů pod elektronickou petici během sto dní. Spuštěna byla symbolicky 25. února, tedy v den výročí uplynutí 70 let od komunistického puče.

Do pondělního odpoledne se k výzvě připojilo již 180 tisíc lidí. Místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll v rozhovoru pro HN říká, že iniciativa je připravena svolat demonstrace, pokud bude ohrožena například nezávislost České televize.

Říkáte, že vám nejde pouze o Andreje Babiše, ale on je tím hlavním, o kom píšete na svých webových stránkách. Nemyslíte si, že podobné akce proti němu pouze podpoří jeho rétoriku o permanentně vedené kampani proti jeho osobě?

My jsme teď první kampaň, která veřejně přiznává, že je kampaní proti němu, takže možná ano. Na druhou stranu to není kampaň takzvaných elit, politiků nebo stran. My chceme ukázat, že ve společnosti jsou obyčejní voliči, kteří vidí, jak se Andrej Babiš v současné době chová, a že se jim to nelíbí.

Vaším cílem je sehnat milion podpisů za 100 dní. Během dvou týdnu jste jich sehnali více než 180 tisíc, věříte, že se vám váš cíl podaří naplnit?

Začátek nás samotné překvapil, kdyby to takhle mělo pokračovat, tak se to povede. Vlna podpisů se spustila sama, bez podpory médií, bez kampaně. Teprve nyní rozesíláme letáky do regionů a dobrovolníci roznáší plakáty. Píšou nám lidé, kteří třeba nemají e-mailovou adresu. Proto jsme se rozhodli, že jim budeme posílat i papírové archy, byť forma petice nemá být papírová, která by byla právně závazná. Neočekáváme, že by Andrej Babiš na základě petice, či dokonce po nějakém zásahu Senátu odstoupil. My chceme sjednotit hlas lidí, kteří považují za nepřijatelné, aby takový člověk byl premiérem.

Říkal jste, že se kampaň "spustila sama", čím to je?

Myslím, že se sešlo několik věcí. Nelibost ve společnosti už vzrostla do takové míry, že naše výzva přesně shrnula současné nálady. Navíc se v pondělí 5. března konaly velké demonstrace, které jsme sice neorganizovali, ale pomohly nám. K tomu petice má jasné sdělení "Chceme, aby se Babiš vzdal funkce". S tím se může hodně lidí ztotožnit. Předtím jsme měli jinou petici, která byla složitější a nebyla ani tak úspěšná.

Na transparentním účtu máte skoro tři čtvrtě milionu. Z výpisu vyplývá, že většina výdajů jde především na internetovou reklamu a propagační materiály. Pořád vám tam zbývá docela velká částka. Co s ní budete dělat dál?

Pokračujeme, uvidíme, jak se ujmou plakáty. V první vlně jsme zatím vytiskli 20 tisíc plakátů a 200 tisíc letáků, které v současné chvíli rozesíláme dobrovolníkům a v tom bychom rádi pokračovali i ve větších počtech. Případně peníze využijeme na financování demonstrací. Nejvíc peněz asi teď dáváme do internetu, protože to je nejefektivnější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.