Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovala na pražském vrchním soudu. V souvislosti s případem, na kterém policie pracuje, byl zadržen jeden ze soudců tohoto soudu, Ivan Elischer, který se specializuje na drogovou trestnou činnost. Informaci potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Jde o soudce Ivana Elischera, probíhá soudem povolená prohlídka jeho kanceláře," řekl redakci předseda vrchního soudu Jaroslav Bureš.

Bureš zároveň pro Radiožurnál připustil, že policisté Elischera obvinili hned ze tří trestných činů. Jde o zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování.

Policisté údajně pracují s odposlechy, podle kterých soudce přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze.

Podle serveru iDNES.cz je Elischer podezřelý, že si nechal slíbit úplatek nejméně jeden milion korun. Spolu s ním je v této věci obviněno pět Vietnamců, vyplývá z dokumentů, do nichž nahlédl redaktor Mladé fronty Dnes. Policie prý sledovala Elischera od loňského srpna. Jeho spojkou by údajně Nguyen Quoc Hung, se kterým soudce komunikoval, napsal web. "Nguyen přislíbil Elischerovi finanční obnos v blíže nezjištěné výši, nejméně však milion korun, za to, že ovlivní odvolací řízení ve prospěch obžalovaných," píše se v usnesení.

Dne 31. října 2017 vyhlásil Elischer rozsudek nad Vietnamci, a přestože někteří dostali až osm let, jejich příbuzným stálo za to dát úplatek. Ještě téhož dne soudcův prostředník Nguyen Quoc Hung dostal od příbuzných kompliců 3,1 milionu korun, z nichž část večer předal soudci v osobním autě Volkswagen Golf, tvrdí podle iDNES.cz policie.

Ještě před zveřejněním informací o obvinění řekl předseda Vrchního soudu v Praze, že v případě závažného podezření navrhne ministru spravedlnosti, aby zprostil Ivana Elischera funkce soudce. Nakonec ale o dočasné zproštění funkce požádalo Městské státní zastupitelství. 

"Vše probíhá korektně, prohlídky se účastní pan místopředseda soudu Stibořík," dodal Bureš s tím, že další informace k případu může poskytnout jen Městské státní zastupitelství v Praze. Soudce podle mluvčí vrchního soudu Simony Heranové nebyl zadržen v budově soudu.

"Náš útvar dnešního dne zadržel jednoho soudce Vrchního soudu v Praze. Víc informací nyní poskytovat nebudeme," sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Informaci o zadržení soudce potvrdila také mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Ano, byli jsme o téhle události informováni, ale po dohodě s příslušným státním zastupitelstvím nebudeme sdělovat žádné podrobnosti," uvedla Schejbalová.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček potvrdil, že Miloš Zeman již vyslovil se stíháním soudce souhlas. Podle zákona o soudech a soudcích totiž lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby právě jen se souhlasem prezidenta.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.

Elischer působí od roku 2013 na pražském vrchním soudu. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. Je členem odvolacího senátu v těchto procesech.

Zabýval se například kauzou skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. Šéfové gangu, kteří financovali nákup vybavení, zajišťovali personální obsazení pěstírny, kontrolovali pracovní nasazení pěstitelů a zajišťovali prodej drogy, byli v dubnu 2016 odsouzeni na deset let vězení.

V roce 2012 Elischer soudil případ podvodů s dotacemi po povodních na Ústecku, kdy starostové několika obcí nadsazovali výši škod, aby získali více peněz. "Jednal pro dobro obce, ale s využitím podvodu," okomentoval v roce 2012 konání starosty obce Huntířov, který za prohřešek dostal podmínku.

Řešil ale také řadu případů spojených s drogami či násilím. Například v roce 2012 odsoudil trojici Ukrajinců v kauze nájemné vraždy v Litoměřicích, ke které došlo v roce 2003. 

Elischer se také zabýval kauzou zkrachovalé ústecké Universal banky. Před soudem stanulo 14 lidí, kteří se podle obžaloby dopustili podvodu. Ústecký krajský soud zprostil většinu z bývalých bankéřů, manažerů banky a podnikatelů obžaloby ze stamilionového podvodu v září 2008 a odvolací senát se u většiny z nich v listopadu 2010 s tímto rozhodnutím ztotožnil.

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu - Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Pelikán: V případu Elischera zafungovaly kontrolní mechanismy

"Vždycky jsem říkal, že je to tolik lidí, že by bylo prakticky nemožné, aby se mezi nimi občas nevyskytl někdo, kdo selže. A já chápu to, že se daří taková podezření odkrývat a prošetřovat, jako výraz toho, že kontrolní mechanismy začínají fungovat," řekl k Elischerovu případu ve středu ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

"Mám smíšené pocity. Zároveň jsem zklamaný, že možná jsme měli v takhle vysoké roli soudce, který porušoval to základní, co je jeho prací, a to je nestrannost. Ale zároveň jsem rád, protože pokud už jsme tam takového soudce měli, tak systém zafungoval, přišlo se na něj a bude po zásluze potrestán, pokud to opravdu spáchal," doplnil.

Pelikán neupřesnil, jak se postaví k návrhu státních zástupců, aby Elischera dočasně zprostil výkonu funkce soudce.