Hrubý plat učitelů v loňském roce vzrostl na 31 632 korun. Proti roku 2016 si kantoři polepšili o 7,3 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Za posledních pět let jim hrubá částka na výplatních páskách stoupla o 19 procent. Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytlo ministerstvo školství. Průměrná mzda v Česku loni stoupla o sedm procent na 29 504 korun hrubého měsíčně.

Nejnižší platy pobírají pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 27 089 korun. Plat jejich kolegů na základních, středních a vyšších odborných školách překonal loni 33 tisíc korun měsíčně. Nejvíce vydělávají pedagogové na vyšších odborných školách, jejichž průměrný plat loni dosáhl téměř 34 tisíc. Výdělky učitelů na základních a středních školách přesáhly 33 tisíc korun, liší se o 200 korun.

Téměř třítisícový rozdíl ukazuje srovnání loňských platů podle zřizovatele. Zatímco ve školách zřizovaných ministerstvem, obcí nebo krajem měsíční průměr činil 31 812 korun, ve školách soukromých a církevních to bylo 29 005 korun. To kopíruje i nejlépe a nejhůře placená pozice. Učitel v mateřské církevní škole podle tabulek dosáhne stěží na 22 tisíc korun, zatímco pedagog na konzervatoři pro žáky se zdravotním postižením zřizované ministerstvem má průměrný plat 36 887 korun. Rozdíl mezi platy kantorů základních škol na státní a soukromé škole je téměř 4500 korun ve prospěch státní. Podobně je tomu i u pedagogů v mateřských školách.

Vláda ve svém programové prohlášení slíbila, že platy učitelů vzrostou do roku 2021 na 150 procent současné úrovně. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) by v roce 2021 měli učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun. Ministerstvo školství má letos v rozpočtu 175,74 miliardy korun, což je o 19,21 miliardy korun více než loni. Při schvalování rozpočtu sněmovna doporučila vládě, aby od září zvýšila učitelům platy o 15 procent a ostatním pracovníkům ve školství o desetinu. Naposledy se takto platy zvedly v listopadu.