Všeobecná zdravotní pojišťovna se ohradila proti rozsudku, který jí přikazuje zaplatit drahou moderní léčbu osmileté dívce s dědičnou poruchou metabolismu. Podle pojišťovny lze dívku léčit levněji, a to přísnou dietou. Rodiče a právník dívky namítají, že dieta děvče připravuje o důležité živiny, a navíc ji už odmala zatěžuje i sociálně.

Počet žádostí o mimořádnou úhradu podle takzvaného paragrafu 16 roste. Paragraf stanoví, že pacient má na úhradu, na niž by jinak nedosáhl, nárok, jen když je to pro něj jediná možnost. Podle VZP situace nemocného děvčete tuto podmínku nesplňuje, a pokud budou soudy takto rozhodovat i nadále, systém to nezvládne ufinancovat.

Někdejší náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a dnes řídící partner vzdělávacího Advance Healthcare Management Institutu Pavel Hroboň v rozhovoru pro HN upozorňuje, že žádný stát na světě nemůže z pojištění hradit vše. "Na jednu stranu jsou tu legitimní nároky pacientů, na druhou stranu žádný zdravotní systém na světě, natož Česko, nedokáže zaplatit veškeré moderní postupy, které jsou k dispozici," říká Hroboň a předpovídá, že státy budou brzy muset vybírat nejen mezi běžnou či pohodlnější léčbou, ale také mezi životem a smrtí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.