S fungováním demokracie v České republice jsou spokojeny tři pětiny lidí. Podíl se od loňského průzkumu nezměnil a zůstává nejvyšší od začátku sledování v roce 2004. Demokracie je zároveň pro 56 procent lidí lepší než jakýkoli jiný způsob vlády. Vyplývá to z výsledků letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal v únoru na vzorku 1119 respondentů.

Průzkum CVVM provedla mezi 3. a 15. únorem, tedy měsíc před demonstracemi na obranu demokracie. Na obranu společenských a ústavních hodnot stávkovali ve čtvrtek studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi. Začátkem března lidé po celé republice demonstrovali například proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Volbu Ondráčka, který za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací, opozice označila za facku demokracii.

Spokojenost s fungováním demokracie v průzkumu nejčastěji deklarovali lidé s dobrou životní úrovní vlastní domácnosti, lidé hlásící se k pravici nebo pravému středu a ti, kteří by ve volbách chtěli volit ANO, ČSSD nebo KDU-ČSL. Naopak nespokojeni jsou voliči KSČM a nevoliči.

Podíl lidí, kteří demokracii považují za lepší než jakýkoli jiný způsob vlády, je s 56 procenty nejvyšší od roku 2004. Za poslední rok stoupl o osm procentních bodů. Na 22 procent klesl podíl lidí, kteří se domnívají, že za určitých okolností může být autoritativní způsob vládnutí lepší než demokratický. Lhostejných je k demokracii 16 procent dotázaných.

Demokracie má častěji zastánce mezi ženami (60 procent) než muži (53 procent). K jejím zastáncům také patří spíše lidé s vysokoškolským vzděláním nebo vzděláním středním s maturitou, občané s dobrou životní úrovní a Pražané a Jihočeši. Z hlediska politických preferencí považují demokracii za nejlepší způsob vlády zejména voliči ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a pirátů.

Autory průzkumu také zajímal názor občanů na to, zda je v Česku s lidmi zacházeno rovnoprávně a spravedlivě. Že tomu tak je, bylo přesvědčeno 54 procent dotázaných. Opačný postoj deklarovaly rovné dvě pětiny lidí. Oproti loňskému rekordnímu únoru klesl podíl pozitivních odpovědí o jeden procentní bod.

Téměř tři čtvrtiny občanů (73 procent) si myslí, že v Česku jsou respektována lidská práva. Přibližně pětina je přesvědčena o opaku, zjistili sociologové CVVM. Také v tomto hodnocení byli lidé ve srovnání s únorem loňského roku pesimističtější.

Související