Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) si na středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce od něj slyšet vysvětlení výroku ruské diplomacie, že jed Novičok, použitý při útoku na přeběhlého ruského agenta v Británii, mohl pocházet z Česka. Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl.

"Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo ministerstvo na Twitteru.

Kromě Česka si velvyslance předvolalo i Švédsko, odkud mohl podle Ruska jed také pocházet. Ruský velvyslanec se ovšem vyjádřil, že ohledně Švédska se nejednalo o obvinění, ale pouhou hypotézu.

"Byla to jen poznámka, domněnka, nikoliv oficiální vysvětlení," citovala agentura AFP velvyslance ve Švédsku Viktora Tatarinceva.

Na předvolání zareagoval náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu Novičok.

"Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné," řekl Rjabkov.

Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. "Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci," prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

České ministerstvo zahraničí v reakci odkázalo na sobotní vyjádření Stropnického a ministryně obrany Karly Šlechtové, ve kterém důrazně odmítli tvrzení Ruska, že by Česko mohlo být původcem smrtící látky Novičok.

Stropnický řekl, že může garantovat, že se na území Česka nenacházejí žádné zbraně podobné látce Novičok, ať už starší nebo nové generace. Šlechtová zdůraznila, že Česko striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek.

Ruský ambasador ve Švédsku Viktor Tatarincev v úterý podle zprávy TASS švédskou stranu upozornil, že v armádním výzkumném ústavu ve městě Umea asi 500 kilometrů severně od Stockholmu se skladují vzorky nejrůznějších chemických, bakteriologických a radioaktivních látek.

Psal prý o tom jak švédský tisk, tak i zaměstnanci ústavu v Umea, kteří přítomnost jmenovaných vzorků potvrdili. "Verzi Londýna, která jednostranně a bez důkazů obviňuje a odsuzuje Rusko, odmítáme," řekl ruský diplomat.

Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu.

Skripalovi jsou hospitalizováni, jejich stav je kritický. Nejmenovaný ruský vědec agentuře Interfax řekl, že prakticky nemají šanci přežít. "Jakmile je odpojí od podpůrných přístrojů, zemřou," citovala agentura experta, který se údajně na vývoji látky podílel.

Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin. V reakci na útok bude Británie na svých hranicích zjišťovat a sledovat osoby, které jsou hrozbou pro její národní bezpečnost. Oznámil to v úterý v Londýně mluvčí premiérky Theresy Mayové.

Předmětem zájmu britských bezpečnostních úřadů budou i pasažéři soukromých letů. Rozhodnutí podle agentury Reuters souvisí s prohlášením Mayové z minulého týdne, že Londýn vypracuje nové zákony pro obranu před "aktivitou nepřátelských států".

Moskva obvinění Británie opakovaně odmítla. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie.

Zároveň pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě na schůzku s vedením a experty úřadu. Schůzky se na ruské straně zúčastní vedoucí představitelé ministerstva a experti odboru, který má na starosti nešíření a kontrolu zbraní, uvedla mluvčí ministerstva Marija Zacharovová.

"Základním tématem bude situace kolem prohlášení Británie o útoku jedovatými látkami na jejím území," konstatovala.

Sněmovna se ruským tvrzením zabývat nebude

Skupina 27 senátorů vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila.

Projednání tvrzení ve sněmovně navrhly i ODS a TOP 09, návrh ovšem sněmovnou neprošel. Stropnický sice projednání podpořil, většina zástupců ANO se ale spolu s SPD a KSČM postavila proti. Poslanci TOP 09 navrhli Stropnickému, aby zvážil i vyhoštění ruských diplomatů.

Stropnický se ohradil proti tvrzení poslankyně ODS Jany Černochové, že na ruské nařčení reagoval nedostatečně a že se pokusil problém vysedět. Připomenul své sobotní odmítavé stanovisko k ruskému nařčení o původu jedu.

Poznamenal, že jeho důvodem mohlo být ostré odsouzení útoku i solidarita s Británií, která z útoku viní Rusko.

Černochová i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se pozastavili nad tím, že se k ruskému nařčení prozatím nevyjádřil Hrad.

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok