Finská vláda by už od letošního července měla zájemcům o elektrokola dávat jednorázový příspěvek ve výši 400 eur, tedy v přepočtu přibližně deset tisíc korun. Každý finský občan bude moci každoročně podávat žádost o dotaci na elektrokolo on-line. Do roku 2021 plánuje Finsko za projekt utratit celkem 16,3 milionu eur, což by mělo vystačit na pořízení více než 40 tisíc elektrokol, uvedlo v tiskovém prohlášení finské ministerstvo dopravy.

Vláda se tak snaží naplnit národní klimatický program, který má za cíl zvýšit pěší a cyklistickou dopravu o 30 %. Elektrokola navíc podle průzkumu ministerstva dopravy prodlužují průměrnou vzdálenost i dobu strávenou na kole a mohou tak v budoucnu nahradit auta. Podle Českého rozhlasu, který vychází z informací serveru Helsinki Times, by měl příspěvek pokrýt nákup levnějších elektrokol, u některých modelů je ale jejich cena vyšší. 

Proti návrhu se postavil hlavní ekonom finské banky Mortgage Society Juhana Brotherus. Podle něj jsou jakékoli dotace na pořizování vozidel příliš drahou záležitostí. Ve Finsku stojí elektrokola méně než 400 eur, proto by mohl každý žadatel dostat své vlastní od státu zdarma, což je absurdní zvlášť po nedávných škrtech ve školství, uvedl Brotherus na svém twitterovém účtu. Upozornil také, že dotace jsou neobvykle vysoké vzhledem k tomu, že se přece jen jedná o spotřební výrobky, což povede k prudkému poklesu prodeje klasických jízdních kol.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.