Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners (APP), musí podle mladoboleslavského stavebního úřadu bezodkladně ukončit nepovolený způsob užívání stavby, což fakticky znamená, že firma musí zastavit provoz. Odvolání nemá odkladný účinek, uvedl stavební úřad ve výzvě adresované firmě. Informaci potvrdil nymburský starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk).

Úřad kontroloval areál zinkovny v polovině března. Zjistil, že firma provedla stavební úpravy výrobního objektu, na které dodatečně žádá stavební povolení. APP tak musí provoz podle úřadu ukončit bezodkladně, nejpozději do pěti dnů ode dne doručení výzvy.

Firma sdělení zkoumá, trvá ale na tom, že má platnou kolaudaci budovy, kde provozuje výrobní linku.

"Sdělení stavebního úřadu jsme teprve nedávno obdrželi. V současné době analyzují, co vlastně znamená, naši právníci. Podrobnější stanovisko sdělíme v průběhu příštího týdne. Každopádně opakovaně trváme na tom, že máme platnou kolaudaci budovy, kde provozujeme výrobní linku," řekl mediální zástupce APP Karel Samec.

Nymburk se již několik let snaží donutit zinkovnu AZOS, aby snížila zápach z provozu, který podle místních obtěžuje jejich každodenní život. Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy.

Spor mezi firmou a městem skončil až u soudu. Nymburský okresní soud loni v červnu rozhodl, že zápach z provozu AZOS neobtěžuje okolí více než ostatní podniky v průmyslové zóně. Město se u soudu domáhalo toho, aby firmě nařídil zápach snížit. Rozsudek okresního soudu potvrdil letos v březnu také krajský soud. Druhou část žaloby, v níž Nymburk žádal zastavení provozu, postoupil okresní soud příslušným úřadům, tedy stavebnímu úřadu. Spis putoval na kolínský stavební úřad, který byl ale prohlášen za podjatý. Konečné rozhodnutí tak učinil až stavební úřad v Mladé Boleslavi.

"Díky společnému úsilí vedení města Nymburk a spolku Permanent jsme se tak po mnoha náročných jednáních na úřadech, institucích a ministerstvech, která jsme absolvovali, dočkali hmatatelného a důležitého výsledku. Velký dík patří neuvěřitelnému a nezměrnému úsilí členů a příznivců spolku Permanent. Děkuji všem za jejich práci; bojujeme dál," uvedla na oficiálním Facebooku města místostarostka Adriena Gabrielová (ANO).

Související