Bývalý středočeský hejtman David Rath začal v pondělí před Krajským soudem v Praze svoji závěrečnou řeč v korupční kauze, která se týká ovlivňování krajských zakázek. Zkritizoval, že soud podle něj nehodnotí důkazy, které předložili obžalovaní. Uvedl také, že nikomu nevznikla žádná škoda. Rath odhaduje, že by před soudem mohl mluvit jeden až dva dny.

Bývalý hejtman Středočeského kraje v závěrečné řeči zkritizoval odposlechy, které policie pořídila při rozkrývání korupce v souvislosti se zmanipulováním krajských zakázek. Podle něj nezachytily, že by obžalovaní mluvili o úplatcích. Zpochybnil také roli obžalované podnikatelky Ivany Salačové, která vypovídala proti ostatním. Podle Ratha policie se Salačovou uzavřela obchod a výměnou za přiznání jí nabídla beztrestnost.

V dopolední části závěrečné řeči se Rath věnoval úplatkům, které jsou součástí jeho kauzy. Podle obžaloby měly dosáhnout celkem 48 milionů korun. Rath s Kateřinou Kottovou a jejím manželem Petrem, které obžaloba považuje za hlavní organizátory trestné činnosti, stihli podle spisu převzít úplatky ve výši 38 milionů. Pak je zatkla policie.

Rath tvrdil, že se nepodařilo prokázat, že si díky úplatkům žil nad poměry. "Mé majetkové poměry byly odpovídající tomu, co jsem dělal," uvedl tehdejší hejtman a poslanec sociální demokracie. Podle něj navíc ve spise o úplatcích není žádný důkaz, jen se o nich dovozuje z odposlechů. Postěžoval si také, že soud podle něj neověřil, zda se věci z odposlechů skutečně staly. "Neověřilo se, že se ta slova z odposlechů zhmotnila do nějakého jednání. Když se o něčem bavím, tak to ještě neznamená, že to tak je," řekl Rath.

Bývalý vrcholný politik si také postěžoval, že je v obžalobě zmíněn pokaždé na konci nějakého děje pouze ve smyslu, že o všem věděl. "Jak já mám prokazovat, že jsem něco věděl, že jsem s tím souhlasil," ptal se Rath. Obžaloba ho zmiňuje v souvislosti s úplatky ve čtyřech ze sedmi případů, které popisuje. Rath v nadsázce prohlásil, že se ho to dotýká. "Kdybych nevěděl o všech zakázkách, tak bych byl špatný kápo," řekl soudu.

Rath uvedl, že soud ve zrušeném rozsudku zcela opomněl hodnotit důkazy, které předložili obžalovaní, a vůbec je neporovnal s důkazy předloženými obžalobou. "Soud to přešel naprostým mlčením, jako by to nezaznělo. Obžaloba byla od prvního dne rozhodnuta o vině a to prostřednictvím médií sdělovala národu," řekl Rath. Proces podle něj není spravedlivý.

Další silný argument, který podle Ratha svědčí o nevině, je to, že nikomu nevznikla škoda. "Neexistuje osoba, která by se dala označit jako poškozený nebo oběť. Žádná z těch zakázek nebyla předražená," uvedl Rath. Odmítl také, že by se obžalovaní v odposleších bavili o úplatcích. "Pokud odposlechy zachytily něco o penězích, tak tyto peníze nepatřily mně, ale sociální demokracii," řekl Rath. Bývalý vrcholný politik totiž dlouhodobě tvrdí, že by jeho kauza mohla souviset s financováním ČSSD.

Podle Ratha současný šéf sociální demokracie Jan Hamáček tehdy sháněl pro ČSSD peníze na volby a po Rathovi a jeho spoluobžalovaných manželech Kottových žádal pomoc. Hamáček to již dříve odmítl. Tvrdí, že jako volební manažer neměl kompetenci v oblasti financování strany.

Premiéra Andreje Babiše (ANO) Rath označil za absolutního vítěze jeho kauzy, jelikož jí využil v boji proti ČSSD. "Jemu to od počátku mimořádně pomohlo. V podstatě mu to pomohlo získat většinu voličů sociální demokracie," řekl Rath. Doplnil, že ČSSD je podle něj v podstatě mrtvou stranou. "Kdyby k této kauze nedošlo, tak jsem přesvědčen, že Babiš teď není premiérem," řekl Rath. Soudce Robert Pacovský ho pak napomenul, aby se věnoval závěrečné řeči k případu a nehodnotil politickou situaci v zemi.

Rath před začátkem jednání novinářům řekl, že délka jeho závěrečné řeči bude záviset na počtu přestávek, které soud při jednání nařídí. Před třemi roky jeho proslov zabral tři jednací dny soudu. V současnosti Rath přednáší spatra, vypomáhá si pouze papíry s poznámkami. Podklady prý má připravené v rozsahu 500 až 1000 stránek.

O vině obžalovaných je naopak přesvědčen státní zástupce Petr Jirát, podle kterého by měl jít Rath za příjímání úplatků na osm až devět let do vězení. Podle něho měl Rathovi propadnout veškerý majetek.

Stejný trest navrhl Kateřině Kottové a jejímu manželu Petrovi, které považuje za hlavní organizátory manipulování krajských veřejných zakázek. V případu figuruje dalších osm obžalovaných z řad organizátorů tendrů, manažerů stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi osm a půl roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům.

Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek. Nový proces v posledních dnech vrcholí závěrečnými řečmi, po kterých soud oznámí, kdy vynese nový rozsudek.

Související