Vláda dva dny před loňským Štědrým dnem změnila organizační strukturu na ministerstvech. Kvůli tomu přišlo o práci napříč resorty několik vysokých úředníků, mezi nimiž bylo i 23 odborných náměstků. Nejvíce se jich poroučelo na ministerstvu průmyslu, kde skončilo šest ze sedmi náměstků, přičemž odvolaný Eduard Muřický následně uspěl v jednom z výběrových řízení a náměstkem zůstal. Na ministerstvu práce pak skončilo pět z osmi jeho kolegů.

Přitom je před vyhazováním po nástupu nové vlády měl uchránit služební zákon, který Česko po nátlaku Evropské unie schválilo. Podle některých odborníků však vláda tento zákon obešla a využila právě tento nástroj k tomu, aby se zbavila nepohodlných úředníků. Kabinet Andreje Babiše navíc předminulý týden schválil novelu služebního zákona, který by podle kritiků mohl čistky, jak změny popisují někteří odvolaní náměstci, usnadnit. To však náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký odmítá.

Vláda Andreje Babiše krátce po svém nástupu změnila strukturu některých ministerstev, kvůli čemuž skončilo 23 odborných náměstků. I když je tedy pravda, že dva z nich ve výběrovém řízení uspěli a náměstky zůstanou. Jak hodnotíte konec tak velkého počtu náměstků?

To je otázka úhlu pohledu. Počet sekcí řízených náměstky klesl ze 106 na 92. Ten počet znamená, že z těch 106 je to nějakých patnáct procent. Porovnejme to s tím, když v minulosti nastoupily nové vlády. To bylo výjimkou, že nějaký náměstek "přežil". Zpravidla byli odvoláni všichni a byli jmenováni jiní bez jakéhokoliv postupu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se