Podle analytika Christophera Wylieho, jenž odhalil praktiky zneužívání osobních dat uživatelů sociální sítě Facebook, vyvíjela kanadská analytická společnost AggregateIQ (AIQ) software na vyhledávání voličů amerických republikánů.

Rovněž podle něj čerpala z databáze politické konzultační firmy Cambridge Analytica při její práci na kampani za hlasování pro odchod Británie z EU v předloňském referendu.

Společnost Cambridge Analytica, pro kterou Wylie pracoval, je přitom v centru skandálu kolem úniku dat z Facebooku, neboť se firma dostala k údajům o 50 milionech uživatelů sociální sítě.

Wylie v úterý vypovídal před výborem pro digitální technologie, kulturu, média a sport britského parlamentu v souvislosti se skandálem kolem Facebooku. Výbor chce vyslechnout osobně zakladatele sociální sítě Marka Zuckerberga, který však za sebe hodlá do Londýna poslat jen svého zástupce.

Wylie v úterý řekl, že analytická společnost AggregateIQ specializující se na sociální média pracovala na softwaru zvaném Ripon, jenž byl použit při identifikaci republikánských voličů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.

"Nyní máme hmatatelný a veřejně přístupný důkaz, že AIQ vlastně vyrobila Ripon, což je software, který zpracovával algoritmy z facebookových dat," řekl Wylie parlamentnímu výboru.

Zároveň si je Wylie podle agentury AP "absolutně" jistý, že AIQ čerpala z databází Cambridge Analytica při její práci na oficiální probrexitové kampani Vote Leave, která prý měla neoprávněný přístup k datům o milionech uživatelů Facebooku.

"Myslím, že je neuvěřitelně rozumné tvrdit, že AIQ sehrála velmi významnou roli ve vítězství Leave," řekl Wylie a poukázal na údajnou spolupráci firem Cambridge Analytica a AggregateIQ.

Firma AggregateIQ podle agentury Reuters záležitost zatím nekomentovala. Minulý týden ale Reuters sdělila, že nikdy nebyla a není součástí Cambridge Analytiky ani s ní smluvně nespolupracovala. Ujistila také, že pracuje zcela v souladu s předpisy a nikdy se vědomě nepodílela na jakékoli ilegální činnosti.

Wylieho v úterý vyslechli britští poslanci kvůli odhalení, že údaje o více než 50 milionech uživatelů Facebooku se dostaly do rukou společnosti Cambridge Analytica, která se prý pokusila volby ovlivnit ve prospěch nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Výbor si chce předvolat osobně také Zuckerberga a jeho předseda v úterý Američana vyzval, aby znovu zvážil možnost, že před britské zákonodárce předstoupí. Zuckerberg ale předtím vzkázal, že místo sebe před výbor pošle buď Mikea Schroepfera, který ve firmě odpovídá za technický rozvoj, nebo produktového manažera Chrise Coxe. Zákonodárci nyní zjišťují, zda by mohli se Zuckerbergem hovořit alespoň prostřednictvím videokonference.

Zuckerberg se minulý týden za chyby, jichž se Facebook dopustil, omluvil. Zároveň slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

Vysvětlení a informace o chystaných opatřeních od Facebooku požaduje také Evropská komise. Komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová očekává odpovědi do dvou týdnů.

Sociální síť Facebook mezitím kvůli jejímu postupu při ochraně soukromí vyšetřuje rovněž americká Federální komise pro obchod (FTC).