Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Odletěl v noci na pátek. Na Twitteru to uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO) umožnilo učinit tento krok rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Odůvodnění zveřejní v úterý, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana označil postup při vydání za netradiční. Česká policie ho zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013.

V USA je Jevgenij Nikulin stíhán pro závažnou trestnou činnost, proto se ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodl údajného hackera vydat právě do této země. Čin, pro který žádalo Nikulina Rusko, označil ministr za bagatelní.

"Měl jsem dvě konkurenční žádosti o extradici, do USA a do Ruska, a tak, jak je v těchto případech běžné, jsem poměřoval závažnost trestné činnosti a zároveň to, jak daný stát usiloval o zadržení a vydání člověka své justici," řekl Pelikán.

Z porovnání obou žádostí podle něj jasně vyšlo, že má vyhovět žádosti Ameriky. "Tam je stíhán pro velmi závažnou trestnou činnost. USA na něj také vydaly zatykač a aktivně usilovaly o jeho zadržení. Naproti tomu Rusko se ozvalo, když už zadržen byl a šlo o poměrně bagatelní trestný čin, navíc dosti starý. Dokonce byla otázka, zda není podle našeho práva promlčený," uvedl ministr.

Hradní kancléř Vratislav Mynář nesouhlasí s vydáním údajného ruského hackera Nikulina do USA. Podle něj se zdá, že to bylo od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) minimálně nezákonné rozhodnutí. Řekl to serveru e15.cz. Mynář se kvůli Nikulinovi s Pelikánem již dříve sešel, ministr navíc v únoru řekl, ho prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska.

Advokát Martin Sadílek, který zastupuje Nikulina, považuje rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) o vydání Rusa do USA za nestandardní, podle něj je "na hraně zákonnosti". Upozornil na to, že i proti tomuto ministrovu rozhodnutí je podle něj možné podat stížnost. Nikulin také podal kasační stížnost proti rozhodnutí, kterým soud zamítl jeho nárok na udělení azylu v ČR. Postup ministra chce prověřit. 

V pátek krátce po půlnoci odletěl z Prahy do Washingtonu letoun ministerstva spravedlnosti USA, který se podle leteckých webů používá k transportu vězňů. Letadlo typu Gulfstream V podle webu Flightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března, dnes v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ.

V polovině března Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání do USA i Ruska. Odklad měl trvat, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti. "Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům. Odůvodnění zveřejníme v úterý po Velikonocích," uvedla mluvčí ÚS.

V březnu také pražský městský soud potvrdil, že Rus nemá nárok na humanitární azyl v České republice. "Bezprostřední a jedinou pohnutkou k podání žádosti (o azyl) byla snaha nebýt vydán. Jiný cíl jednání žalobce (Nikulina) dle názoru soudu vysledovat nelze," zdůvodnila tehdy rozhodnutí soudkyně Dana Černá.

O Nikulinovi mluvil tento týden se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku. Uvedl, že Washington nechce nic jiného než dodržení zákonů. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele. Postup české vlády po Nikulinově vydání ocenil na svém Twitteru.

Pelikán v únoru řekl, že ho prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska, nikoliv do USA. "Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu," napsal dnes na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulin vydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Nikulin byl od zadržení ve vazbě na Pankráci. Údajně se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou českému ministerstvu zahraničí 16. listopadu 2016. Ministerstvo spravedlnosti však následně obdrželo extradiční žádost Ruska vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.

Redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra na své twitterovém účtu informoval o přistání Nikulinova letadla. Podle amerických zdrojů Respektu dosedlo na východním pobřeží u Washingtonu DC, ale po dotankování zamířilo směrem na západ do San Francisca. Nikulin při mezipřistání neopustil letadlo.

Kundra rovněž tweetoval citaci vyjádření Nikulinova advokáta Sadílka. Advokát prý nechá pověřit postup ministra spravedlnosti v demisi Pelikána z pohledu zákonitosti.