Důvěra v prezidenta Miloše Zemana v březnu klesla o šest procentních bodů na 50 procent. Oproti únoru si pohoršila i vláda, poslanci a hejtmani. S politickou situací v zemi teď není spokojena téměř polovina společnosti. Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvádí, že kabinetu Andreje Babiše nyní důvěřuje 35 procent občanů, zatímco v únoru to bylo 38 procent. Hejtmani se těší důvěře 41 procent respondentů, minulý měsíc jim věřilo 44 procent dotázaných.

Nejvíc lidí dál věří starostům (63 procent) a obecním zastupitelstvům (62 procent). Krajským zastupitelům věří 45 procent Čechů, Senát je nyní důvěryhodný pro 32 procent účastníků průzkumu. Nejhůře je na tom Poslanecká sněmovna, důvěřuje jí jen 27 procent oslovených, což je o pět procentních bodů méně než v únoru.

S politickou situací je nyní spokojeno jen 18 procent občanů a téměř polovina lidí (49 procent) je se současnou situací nespokojena. 30 procent dotazovaných se pak vyjádřilo, že nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni. Téměř identicky se respondenti vyjádřili o vládě před rokem v březnu. Oproti loňskému květnu, kdy vrcholila vládní krize, ovšem nespokojenost s politickou situací klesla o 18 procentních bodů. 

Důvěra/nedůvěra obyvatel ústavním institucím v procentech.
Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR
graf

 

Související