"Přítomnost pana Nikulina na našem území v postavení, v jakém byl, byla hodnocena ze strany našich tajných služeb jako velké bezpečnostní riziko. Zdálo se, že je tu zájem, aby vydání do Spojených států bylo zmařeno," řekl v rozhovoru pro server iRozhlas.cz ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). Česká policie zadržela Nikulina předloni v říjnu na základě amerického zatykače. O jeho vydání ale usilovalo také Rusko. Kvůli podezření z rozsáhlých kybernetických útoků na sociální sítě a počítačové systémy vydala Česká republika Nikulina minulý týden do Spojených států.

Vydat Nikulina do Spojených států byl ministr rozhodnut již několik týdnů. Čekal, až budou splněny odkladové podmínky. "Jednak na rozhodnutí Ústavního soudu, jednak na rozhodnutí městského soudu o správní žalobě. Tam zákon stanoví, že musím čekat na rozhodnutí o správní žalobě," uvedl Pelikán. U kasační stížnosti to zákon takto nestanoví, dodal.

Česká justice rozhodla, že vydání Nikulina je přípustné jak do Spojených států, tak do Ruska. Jeho stížnost ústavní soudci neveřejně odmítli minulý týden. Pelikán pak rozhodl o vydání do Spojených států, kam údajný hacker odletěl v noci na pátek. "Skutečně jsem čekal, až budou splněny odkladné podmínky, které tam byly. Pak už nebyl důvod to dále protahovat," dodal. Už dříve uvedl, že žádost Spojených států o vydání Nikulina byla důvodnější než ta ruská.

Pelikán podle svých slov své stanovisko nekonzultoval s nikým z vedení ANO. "To byla skutečně moje pravomoc a moje zodpovědnost. Zároveň jsem věděl, jaké stanovisko k tomu má premiér i ministr zahraničí. To je logické," řekl serveru.

Zároveň ho prý nekontaktoval nikdo z Hradu. Ostré reakce z Hradu chápe Pelikán jako soukromé výroky hradních úředníků, prezident Miloš Zeman se k věci nevyjádřil. "Upřímně, ani mi nepřipadá, že by se to jakkoli dotýkalo kompetencí pana prezidenta. Nevidím skutečně žádný legitimní důvod, proč by se k tomu měl vyjadřovat Hrad," dodal.

Pelikán také ujistil, že u něj nelobboval šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který byl minulý týden na návštěvě Česka, ani nikdo z ruské strany. "Chtěl se se mnou setkat ruský velvyslanec, ale z časových důvodů to tehdy nebylo možné, přijal ho náměstek." Schůzka se tématu týkala, ale údajně se na ní neodehrálo nic, co by stálo za velkou pozornost.

Související