Předseda ČSSD Jan Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola informovali prezidenta Miloše Zemana o průběhu vyjednávání o vládě s hnutím ANO. Pokud ANO neustoupí ze svých postojů, sobotní sjezd ČSSD může rozhodovat i o neschválení účasti ve vládě. Zeman vzal postoj ČSSD na vědomí. Po setkání s hlavou státu to na Pražském hradě řekli novinářům Hamáček se Zimolou. Postoj Zemana nechtěli sdělovat.

Vládní vyjednavači hnutí ANO a ČSSD se ve středu večer potom dohodli na kompromisní variantě zrušení karenční doby i na předběžné podobě daní. Nemají tak už údajně zásadní programové rozpory. O obsazení ministerských křesel v případné společné menšinové vládě s podporou komunistů budou dál jednat ve čtvrtek večer. Novinářům to po  středeční schůzce řekl vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO).

"Po dnešním jednání máme o čem jednat. To je závěr. Má smysl se potkat i zítra. Nechali jsme si otevřená vrátka a nezavřeli jsme je," řekl Brabec.

ČSSD s ANO vyjednává o sestavení menšinové koaliční vlády, kterou by podporovali ve sněmovně komunisté. Na většině programových bodů se už vyjednávači shodli, rozpory jsou především v rozdělení ministerských postů. ČSSD se nelíbí to, že by se premiérem stal předseda ANO Andrej Babiš, jehož trestní stíhání jí vadí. Jako ústupek požaduje křeslo ministra financí nebo vnitra a chce ve vládě pět ministerských míst. ANO nabízí o jedno ministerské křeslo méně. Zároveň hnutí trvá na Babišovi jako premiérovi.

Klíčová schůzka by se však měla uskutečnit ve čtvrtek večer, kdy se už vrátí z dovolené Babiš. ANO má na schůzku přijít s konečným návrhem, který následně posoudí v pátek předsednictvo ČSSD a v sobotu stranický sjezd.

"Je docela možné, pokud se nezmění status ze strany ANO a pana Babiše, že budeme sjezdu předkládat variantu ukončení jednání. Pan prezident to vzal na vědomí," řekl Zimola.

Podle Hamáčka je pro ČSSD neakceptovatelné, pokud by ANO nabídlo jako řešení odklad. "Pokud přijdou s dalším odkladem, obávám se, že to nebude akceptováno, protože chceme slyšet, jaké řešení nám nabízejí, a pokud nám nabídnou odklad, není to řešení," řekl. Zopakoval, že za důstojné považuje zisk pěti resortů, které by umožnily ČSSD prosazovat její program.

Ohledně toho, zda se s prezidentem shodovali, se představitelé ČSSD konkrétně nevyjádřili. Oba tvrdili, že schůzka byla věcná, konstruktivní a odehrála se v přátelské atmosféře. Hamáček dodal, že cílem byla především výměna informací a že nezaznamenal žádný kontroverzní názor. Podle Zimoly je Zeman informoval, že se v nejbližší době nechystá s hnutím ANO a jeho reprezentanty scházet s ohledem na svou pracovní cestu na Slovensko. Odlétá na ni ve středu odpoledne. Vrátí se z ní v pátek.

Hamáček a Zimola se s prezidentem setkali už koncem února, kdy ho informovali, že ČSSD chce s ANO jednat o přímé účasti strany ve vládě. Současně mu tehdy slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat. Pokud se podle Hamáčka zásadně změní, za Zemanem opět přijdou.

Související