Po téměř dvou letech se hlavní město rozhodlo ukončit testování a rozšířit bezkontaktní platby v MHD na všechny tramvaje. Pražský dopravní podnik připravuje vypsání veřejné soutěže. Vítěz výběrového řízení, které je určené především bankám, bude zavázán do půl roku od podepsání smlouvy obsadit všech třiatřicet pražských tramvajových linek jízdenkovými automaty s možností bezkontaktní platby, celkem jde o více než osm set vozů. Automaty s bezkontaktní platbou by měly být také v každé stanici metra. Hlavní město je tak se zaváděním bezkontaktních plateb v hromadné dopravě několik let pozadu za jinými českými městy, pražská MHD je ale v Česku zdaleka nejrozsáhlejší.

"Začneme s tramvajemi a podle fungování provozu do budoucna zvážíme i autobusy," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. "Chtěli bychom také vyměnit jízdenkové automaty v metru. V některých stanicích už jsou automaty, kde se dá platit bezkontaktní platební kartou. Ty bychom chtěli umístit do všech stanic pražského metra," říká Řehková.

Obliba bezhotovostních plateb v českých městech roste. V Plzni v červnu 2015 evidovali celkem 19 tisíc provedených transakcí, za březen letošního roku byl zaznamenán už více než desetinásobek - počet transakcí dosáhl necelých 219 tisíc. Plzeň je v současné chvíli jedním z měst, které má službou stoprocentně pokrytá všechna vozidla hromadné dopravy. Mezi další patří také Ostrava a Karlovy Vary.

V hlavním městě se bezkontaktní automaty na jízdenky objevily v dubnu 2016. Pražský dopravní podnik tehdy umístil první terminál do tramvajové linky číslo 22, která obsluhuje trasu Bílá Hora – Nádraží Hostivař. Po ročním pilotním provozu službu rozšířil pouze na jednu další tramvajovou linku, číslo 18.

"Jsem přesvědčena, že se tato služba osvědčí už během pilotního provozu a rychle budou přibývat další tramvaje, kde si půjde koupit jízdenku tímto způsobem," uvedla po uvedení pilotního projektu primátorka Prahy Adriana Krnáčová v tiskové zprávě DPP. "Praha se sice nestane chytrým městem jen díky možnosti bezkontaktně platit za lístek v tramvaji, ale je to jedna z mnoha věcí, které díky využití moderních technologií zpříjemní a zjednoduší lidem život ve městě," řekla Krnáčová.

Ostrava jako druhá v Evropě

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.