ČSSD se možná dočká svých pěti resortů, které po hnutí ANO požaduje k pokračování debat o budoucí vládě. Mezi pěti ministerstvy by měl být i klíčový resort vnitra. Ve středu o tom informoval deník Právo.

S nabídkou přenechat požadovaná ministerstva sociálním demokratům má údajně přijít Andrej Babiš ve čtvrtek večer, poté co se vrátí z dovolené.

Babiš předchozí požadavky ČSSD na pět vládních křesel odmítal. Po středeční schůzce lídrů sociální demokracie s prezidentem Milošem Zemanem však z úst předsedy strany Jana Hamáčka zaznělo, že pokud ANO neustoupí ze svých postojů, sobotní sjezd strany by mohl rozhodnout o neschválení účasti ve vládě. Tím by tak dosavadní snahy ANO a ČSSD o vznik vlády skončily. 

Po středečním jednání zástupců ČSSD a ANO se strany dohodly na kompromisní variantě zrušení karenční doby i na předběžné podobě daní, čímž zanikly zásadní programové rozpory. Mezi stranami však stále panovala neshoda na rozdělení jednotlivých ministerstev. 

Podle místopředsedy hnutí ANO Richarda Brabce má další jednání smysl. "Po dnešním jednání máme o čem jednat. To je závěr. Má smysl se potkat i zítra. Nechali jsme si otevřená vrátka a nezavřeli jsme je," řekl ve středu po jednání Brabec.

Související