Na krajském úřadě v Liberci ve čtvrtek zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle informací z úřadu se zajímali o dokumenty související se zajištěním dopravní obslužnosti. Vyžádali si iněkteré dokumenty v ČSAD Liberec. Při akci nebyl nikdo zatčen.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení. Žádné další informace poskytovat nebude.

Mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková zásah potvrdila: "Mohu potvrdit, že na krajském úřadě jsou policií prověřovány kroky ve věci zajištění dopravní obslužnosti v Libereckém kraji. Veškeré dokumenty, které si policie vyžádala, jsme poskytli. Chod krajského úřadu nebyl a není nijak omezen."

Ředitel ČSAD Liberec Martin Oumrt potvrdil, že policisté si některé dokumenty odnesli i od nich. "Požádali nás o součinnost, abychom jim poskytli materiály, které chtěli v rámci šetření. A ČSAD Liberec není předmětem toho šetření," uvedl Oumrt.

Podle něj se policisté zajímali o veřejně dostupné dokumenty. "Chtěli po nás rozvahy, výsledovky, chtěli po nás nějaké věci ohledně Libereckého kraje s ohledem na dopravní obslužnost, a to jsou všechno volně dostupné materiály. Co chtěli, to dostali," dodal. U dalších hlavních dopravců, kteří zajišťují dopravní obslužnost v kraji, konkrétně ve firmách BusLine a ČSAD Česká Lípa, nebyli.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) to není poprvé, co se policie zabývá zakázkami na zajištění dopravní obslužnosti v Libereckém kraji. Už v roce 2015 prověřovala miliardový tendr na zajištění autobusové dopravy. Podnět tehdy podal sám hejtman kvůli závěrům Krajského protikorupčního pracoviště. To klíčovou krajskou zakázku za čtyři miliardy korun označilo za netransparentní a zmanipulovanou. Případ byl ale odložen.

Kraj později tendr zrušil a připravuje nový. V současné době jezdí autobusoví dopravci na základě smluv, které byly uzavřeny v loňském roce.