Hnutí ANO se sociálními demokraty vládnout nebude. Po čtvrtečním jednání to oznámil šéf ČSSD Jan Hamáček s tím, že ANO nebylo ochotné přistoupit na jakoukoliv dohodu, která by zajistila stabilní vládu. Konec vyjednávání s hnutím ANO potvrdilo v pátek i vedení strany.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola uvedl, že sociální demokraté nemají zapotřebí být fíkovým listem vlády Andreje Babiše (ANO), pokud ale nynější premiér v demisi změní postoj, dveře k dalším jednáním se dají znovu otevřít. ČSSD podle něj chce být rovnocenným partnerem v případné koalici. Stěžoval si mimo jiné na mediální Babišovy výpady směrem k sociálním demokratům.

"Ne, já už nevím, co bychom ještě víc nabízeli," odpověděl Babiš v České televizi na dotaz, zda ČSSD osloví s novou nabídkou. Obvinění z urážek sociálních demokratů označil za nesmysl. "Já jsem je neurážel. Já si myslím, že občané si můžou vyhledat vyjádření pana předsedy Senátu Milana Štěcha nebo pana senátora Jiřího Dienstbiera, kteří mě urážejí osobně," řekl České televizi. Jednání se podle něj odehrávala v normální a vstřícné atmosféře.

"Já jsem jenom konstatoval, že my jsme byli ve vládě s bývalým vedením sociální demokracie, které podle mých informací stálo za všemi kauzami, vymyšlenými kauzami na moji osobu, a vyvrcholilo tím, že mě pan bývalý premiér Bohuslav Sobotka vyhodil z vlády," dodal Babiš.

ANO podle Zimoly zvolilo cestu, kdy odmítlo stabilní vládu, která by hlasovala pro lidi a ČR. "Není to ČSSD, kdo je za to odpovědný, je to hnutí ANO s ohledem na podmínky, které si kladlo a které nebylo ochotno jakkoli měnit," uvedl. Odmítl výroky šéfa ANO Andreje Babiše, že ČSSD šlo při jednáních pouze o místo ministra vnitra pro Hamáčka. "Je to jen marketingový tah, který zastírá podstatu věci, kterou je trestní stíhání nejvyššího člena české vlády," prohlásil.

ANO podle Hamáčka odmítlo všechny varianty vládnutí bez trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Babiš také odmítl dát sociálním demokratům záruku, že by v případě i nepravomocného odsouzení v kauze Čapí hnízdo odstoupil z funkce premiéra.

Podle šéfa hnutí ANO byl ale problém v tom, že Hamáček pro sebe požadoval ministerstvo vnitra. To ale vyjednavači hnutí ANO odmítli a místo toho nabízeli sociálním demokratů pět ministerstev včetně resortu spravedlnosti.

ČSSD měla řídit i ministerstva sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury.

 "Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. Nechápu obsesi ČSSD tímto postem. Moje kauza teď leží na stole státnímu zastupitelství, které spadá pod spravedlnost. Jakože policie je u nás ovlivněná?" podotkl trestně stíhaný Babiš.

Předseda ČSSD Hamáček Babišovo tvrzení odmítl: "Nechtěl jsem ministerstvo vnitra pro sebe, jak říká Andrej Babiš. Požadavky ČSSD směrem k ministerstvu vnitra neměly personální důvody," uvedl na Twitteru. "Že je to nesmysl, o tom svědčí i naše nabídka, že ve vládě nebudou předsedové stran. Jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem," reagoval šéf sociálních demokratů.

Podle Babiše projevilo ANO během jednání velkou flexibilitu. Během schůzek se prý podařilo vyřešit celkem 17 rozporů mezi oběma stranami. "Do jednání jsme šli s nabídkou tří ministerstev. Vyšli jsme vstříc v mnoha bodech programu," řekl premiér v demisi. "Nabídli jsme jim i klíčové ministerstvo spravedlnosti. Také MPSV jsem se já osobně těžce vzdával," dodal.

Babiš se v následujících dnech poradí s poslaneckým klubem ANO. Už také požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku. Ta se má uskutečnit v úterý. Zeman už prostřednictvím Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámil, že své stanovisko ke krachu vyjednávání o vládě sdělí nejprve přímo Babišovi. Prezident se v pátek odpoledne vrací z návštěvy Slovenska.

Konec jednání o vládě mezi hnutím ANO a sociálními demokraty je poměrně překvapivý. Sporné body se totiž během předchozích setkání podařilo vyřešit. Ve středu večer se vyjednavači dohodli na kompromisu u zrušení karenční doby i na podobě daní.

Podle některých sociálních demokratů ale v poslední době v regionech sílila nechuť k tomu, aby se ČSSD na vládě podílela, mimo jiné kvůli Babišovým vyjádřením v posledních týdnech.

ČSSD, kterou čeká v sobotu pokračování stranického sjezdu, tak nakonec nebude pořádat ani referendum, které mělo o koaliční spolupráci s hnutím ANO rozhodnout.

Jde o prohru Babiše, říkají ostatní strany, Zeman by měl pověřit někoho jiného

Rozchod ČSSD a ANO ovlivní i další jednání komunistů, kteří jednali o tiché podpoře případné menšinové vlády ANO a ČSSD. "My také nemáme mít co projednávat tím pádem," komentoval krach vyjednávání o vládě místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nelze vyloučit předčasné volby, na které jsou komunisté připraveni. Záležet podle něj bude také na výsledku sobotního sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

"Znovu se ukázalo, že Andrej Babiš se ve skutečnosti domluvit na vládě nechce a nikdy nechtěl. Za šest měsíců od voleb nebyl schopen přijít s konstruktivním řešením. Současná politická krize je jeho odpovědností," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podle Fialy tak má dostat příležitost k sestavení vlády někdo jiný. Osloven by prý měl být politik, který představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s ústavou. "Ztratili jsme téměř šest měsíců, kdy se předseda ANO snažil přesvědčit veřejnost, že takovýto stav je normální a že si na to máme zvyknout. Ale toto normální ve skutečnosti není," řekl Fiala. Stejný názor má i šéf a sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila Babiš očividně preferuje už jen dvě možnosti. "Předčasné volby, nebo vládní spolupráci s extremisty v podobě komunistů a Tomia Okamury," napsal na sociálních sítích.

Poznamenal, že Babiš nedokázal vytvořit vládu s podporou sněmovny ani po více než pěti měsících od voleb. Nabízí se proto podle něj úvaha, zda o to vůbec stojí, nebo zda nechce jen prodlužovat vládnutí v demisi.

Podobně se vyjádřil i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Vítězem voleb je ANO a Andrej Babiš. Je jen jeho zodpovědností, že ani bez mála po půl roce nemáme vládu s důvěrou. Pokud mu to vyhovuje, jen to svědčí o popření principů právního státu," uvedl na Twitteru.

Místopředsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Radima Fialu kvůli přístupu ČSSD krach jednání nepřekvapil. "Strana se sedmi procenty chce pět ministerstev, to je asi třetina. Je to naprosto drzá snaha popřít výsledek voleb. Kde jsou 'obránci demokracie', kde jsou studentské stávky a revoluční vystoupení uměleckých celebrit. Nyní mlčí a za ohrožení demokracie budou považovat právě to, že zatím tento podvod na voliče nevyšel," uvedl Fiala.

Hamáček: Babiš odmítl veškeré naše nabídky. Ukončujeme jednání o vládní spolupráci

Hamáček: Babiš odmítl veškeré naše nabídky. Ukončujeme jednání o vládní spolupráci