V americkém Senátu se v úterý pozdě večer českého času konalo první ze dvou ostře sledovaných slyšení s Markem Zuckerbergem. Šéfa a zakladatele největší sociální sítě světa si členové horní komory Kongresu pozvali, aby vysvětlil, proč jeho síť nezabránila zneužití 87 milionů facebookových účtů, z nichž většinu britská firma Cambridge Analytica využila pro podporu prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

O den později se konalo slyšení také ve Sněmovně reprezentantů.

Tématem obou slyšení bylo také již prokázané ovlivňování amerických voleb na Facebooku ze strany Ruska.

"Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil Facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se zde děje," řekl Zuckerberg na úvod senátorům. Hned poté zopakoval, že se jeho sociální síť už pustila do několika úprav svého zabezpečení, aby podobným případům v budoucnu zabránila.

Připomněl třeba, že Facebook již omezil vyhledávání telefonních čísel a e-mailů lidí na své síti poté, co v minulých týdnech firma přiznala, že prostřednictvím těchto údajů mohlo docházet ke zneužívání dat o všech dvou miliardách jejích uživatelů.

Zuckerberg ale zároveň uvedl, že podstatnější opatření pro zajištění větší ochrany soukromí a odstranění současných problémů sítě si vyžádají delší čas.

Spolehlivý software schopný z Facebooku odstraňovat nenávistné komentáře podle něj například může začít fungovat do pěti až deseti let.

"Proč jste Cambridge Analytica dovolili i nadále zneužívat osobní data, když se o tomto případu Facebook dozvěděl již v roce 2015?" ptali se senátoři.

Zuckerberg ale bez bližších podrobností odvětil, že ve zmíněném roce ještě britská firma nebyla facebookovým inzerentem, a tak proti ní jeho síť tehdy nemohla zasáhnout.

Šéf Facebooku také ve středu ve Sněmovně reprezentantů uvedl, že skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i přímo jeho, když britská firma zneužila i jeho osobní data. 

Zuckerberg odmítl tvrzení některých poslanců, že uživatelé facebooku nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. "Pokaždé, kdy se kdokoli rozhodne něco na facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení," řekl poslancům z výboru pro energetiku a obchod.

Facebooku hrozí bilionová pokuta

Třiatřicetiletý zakladatel sociální sítě po většinu času působil suverénně.

Zopakoval, že jeho firma vítá chystaný americký zákon na regulaci politické reklamy na internetu a že chce v ochraně soukromí postupovat podle podobných pravidel, jaká od května přináší nové evropské nařízení na ochranu osobních údajů GDPR.

Nedokázal ale jasně odpovědět na otázku, zda Facebook sleduje, jaké stránky si jeho uživatelé prohlížejí, když zrovna nejsou připojení k sociální síti.

Do úzkých se rovněž dostal při dotazování demokratického senátora Blumenthala. Facebook se v případě Cambridge Analytica označuje za oběť. Cambridgeský psycholog Aleksandr Kogan britské firmě prodal data sesbíraná o uživatelích, tím ale podle sociální sítě zneužil její vlastní pravidla, která mají přeprodej dat třetím stranám bez vědomí uživatelů zakazovat. Senátor ovšem Zuckerbergovi ukázal znění obchodních podmínek Facebooku, podle nichž mohl Kogan s údaji volně obchodovat.

Šéf sítě uvedl, že takový dokument nezná. Blumenthal mu ovšem připomněl, že pokud je materiál pravý, mohla jeho firma porušit dřívější dohodu s americkou Federální obchodní komisí z roku 2011, podle níž jí za podobné chování hrozí až bilionová pokuta.

Zuckerbergovy odpovědi také několikrát u početného publika vyvolaly smích. To když šéf Facebooku odmítl, že má jeho firma monopolní postavení. Lidi také pobavilo Zuckerbergovo odmítnutí podělit se o informaci, ve kterém hotelu strávil noc a s kým si nedávno psal na své sociální síti. "A o tom právě tento případ je," prohlásil tázající se demokratický senátor Durbin, který poukázal na to, že Facebook své uživatele vyzývá, aby podobné informace zveřejňovali.

Zaměstnanci Facebooku byli kvůli ruskému vměšování do voleb vyslýcháni

Několikahodinové slyšení neopomnělo ani ruské ovlivňování prezidentských voleb. Loni na podzim Facebook odhalil, že ruská reklamní agentura IRA s vazbami na Kreml monitorovala dění na americkém Facebooku.

Pod falešnými identitami následně na 126 milionů Američanů zaměřila politickou reklamu s cílem rozdělit tamní společnost před volbami.

Zuckerberg uvedl, že kvůli tomuto případu nebyl vyslýchán zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který ruské vměšování do amerických voleb prověřuje. "Jsem ale přesvědčen, že zaměstnanci Facebooku mohli být vyslýcháni," řekl Zuckerberg na dotaz senátorů.

Ti připomněli také spekulaci, podle níž mohla ruská agentura na ovlivňování prezidentských voleb spolupracovat s britskou Cambridge Analytica. Ta prý měla Rusům dodat informace, na jaké americké uživatele Facebooku se mají se svou politickou kampaní soustředit. Senátorka Klobucharová se proto šéfa Facebooku zeptala, zda se mohou skupiny lidí zasažených kampaní ruské agentury a vytěžováním dat ze strany Cambridge Analytica protínat.

"Myslím si, že je to možné," odvětil Zuckerberg.

"Z Facebooku se může stát noční můra pro soukromí"

"Jsem republikán, nemám rád regulace, dokud nejsou potřeba. Před sebou ale máme organizaci bez vážnější konkurence. Zástupci Facebooku jsou dobří, upřímní lidé. V mnoha ohledech ale stvořili monstrum plné temnoty. A já si nemyslím, že se sami do boje s touto temnotou pustí," shrnul své pocity ze slyšení senátor Graham.

Jeho spolustraník Grassley pak Zuckerberga varoval, že sociální síť, která začala jako naplnění amerického byznysového snu, může skončit jako noční můra pro soukromí řady lidí.

I přes ostrou kritiku, která v americkém Kongresu na adresu Facebooku zaznívala, přitom akcie firmy, které v posledních týdnech zažívají tvrdý pád, posilovaly. Ve středu si akcie připsaly 0,8 procenta, když v úterý, kdy se Zuckerberg poprvé objevil před americkými zákonodárci, akcie firmy stouply až o 4,5 procenta a zažily nejvyšší denní růst za dva roky, napsala agentura Reuters.

Rostly i cenné papíry konkurenční sociální sítě Twitter, které si polepšily o 7,5 procenta.

Pro Zuckerberga nejde o jediné slyšení před Kongresem. Ve středu bude o skandálu se zneužitím dat vypovídat také v horní komoře - Sněmovně reprezentantů.