Hnutí ANO chce pokračovat v rozhovorech o sestavení vlády se sociálními demokraty. Vedení ANO se na tom dohodlo na čtvrteční schůzce ve sněmovně. Nesplní se tak nejspíš přání prezidenta Miloše Zemana, který premiérovi v demisi Andreji Babišovi doporučil, aby se pokusil sestavit kabinet s komunisty a SPD.

Předchozí jednání minulý týden ukončili sociální demokraté. Zdůvodnili to tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola teď čeká, že Babiš představí straně nástin nových podmínek, a pak se sociální demokraté rozhodnou, zda se vrátí k jednání. Podobně se vyjádřil i šéf strany Jan Hamáček.

Na víkendovém sjezdu sociální demokracie jasně převažovalo pozitivní hodnocení ukončení rozhovorů, které pak účastníci sjezdu vzali na vědomí. Delegáti v Hradci Králové kritizovali, jak se Babiš během vyjednávání směrem k ČSSD vyjadřoval a choval. Vesměs zaznívalo, že obnova jednání by byla přípustná jen v případě, kdy by Babiš netrval na své účasti ve vládě.

ANO po jednání vedení hnutí neuspořádalo avizovanou tiskovou konferenci. Představitelé ANO výsledky schůzky pouze stručně komentovali na odchodu.

"Je třeba oddělit mediální výkřiky obou stran od skutečného jednání. Byť jsme jako vyjednávací tým udělali maximum pro dohodu, tak výbor, který je nejvyšším orgánem mezi sněmy, dospěl k názoru, že vidí prostor pro další jednání. Velmi brzy osloví pan Babiš pana předsedu (ČSSD Jana) Hamáčka," řekl místopředseda ANO Richard Brabec.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že vyjednavači hnutí nyní budou hledat ve Sněmovně další subjekty, které by tento projekt podpořily. Program je podle něj téměř hotový. "Platí, že vláda by měla do prázdnin být hotová," dodal Faltýnek.

Podle člena vedení ANO, který si nepřál být jmenován, bylo jednání klidné. "Vzali jsme to pragmaticky," řekl.

Mluvčí Jiří Ovčáček vyjádřil stanovisko Hradu na Twitteru. "Za rozhodovaní o vyjednávacím postupu nesl, nese a ponese plnou odpovědnost pan premiér. Prezident republiky je moderátorem debat zástupců parlamentních stran," uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. 

Okamura napsal podobně jako Ovčáček, že plnou odpovědnost za své dnešní rozhodnutí ponese ANO. "Soudci tohoto kroku budou voliči. ČSSD je strana ověnčená skandály, nikdy neplnila sliby a dlouhodobě nemůže garantovat hlasy svých poslanců," zopakoval své výhrady k sociálním demokratům.

Ten ještě ve čtvrtek odpoledne dorazil za Milošem Zemanem na zámek v Lánech. Hovořili o případném vzniku menšinového kabinetu předsedy hnutí ANO za podpory SPD a KSČM. Podle Okamury by na vyjednávání o spolupráci stačila hodina nebo půlhodina. Stačí mu totiž slib, že by vláda podporovala program jeho strany.

Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že je to pozitivní krok, který může využít dosaženého programového kompromisu. Radiožurnálu řekl, že je KSČM připravena zapojit se do jednání s ANO a ČSSD. "Záleží samozřejmě na těch, kteří se v první fázi nedohodli, a jsem přesvědčen, že pokud bude jednání ve třech, tak ke krachu nedojde," uvedl.

O schůzku s prezidentem požádali i zástupci dalších sněmovních stran. Příští týden by s ním měli jednat zástupci ODS, lidovců a pirátů.

Ve čtvrtek odpoledne také premiér v demisi Andrej Babiš odpovídal na interpelace poslanců.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.4.2018 22:39 | Je to pozitivní krok. Pokud dojde na jednání ve třech, ke krachu nedojde, říká Filip

Rozhodnutí ANO o návratu k jednacímu stolu s ČSSD vítají komunisté. Ti by vládní spolupráci obou zmiňovaných stran nejspíš podpořili, přímo v kabinetu by ale zasedat neměli.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je teď možné využít dříve dosaženého programového kompromisu. Radiožurnálu pak řekl, že komunisté jsou připravení se do jednání zapojit. "Záleží samozřejmě na těch, kteří se v první fázi nedohodli, a jsem přesvědčen, že pokud bude jednání ve třech, tak ke krachu nedojde," uvedl.

 

 

12.4.2018 21:08 | Z deště pod okap, komentuje výsledek jednání hnutí ANO šéf ODS

Předsedovi ODS Petru Fialovi vadí, že dnešní rozhodnutí ANO o dalším jednání s ČSSD znou znamená možnou podporu vlády ze strany komunistů. Podle Fialy jde tedy jen o krok "z deště pod okap".

12.4.2018 21:07 | Tento krok posoudí voliči, prohlásil Okamura

Šéf SPD Tomio Okamura prohlásil, že plnou odpovědnost za své dnešní rozhodnutí ponese ANO.

"Soudci tohoto kroku budou voliči. ČSSD je strana ověnčená skandály, nikdy neplnila sliby a dlouhodobě nemůže garantovat hlasy svých poslanců," zopakoval své výhrady k sociálním demokratům Okamura.

12.4.2018 21:01 | Za vyjednávání o vládě zodpovídá premiér, prezident je jen moderátorem, říká Ovčáček

Na výsledek schůzky vedení hnutí ANO už zareagoval i Hrad. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka je vyjednávání o vládě plně v kompetenci premiéra a prezident je jen jeho moderátorem.

 

12.4.2018 20:57 | ČSSD je otevřená serióznímu jednání, napsal Hamáček
Sociální demokracie je otevřená serióznímu jednání a nabídku hnutí ANO si ráda vyslechne. Na twitteru to napsal šéf strany Jan Hamáček.

 

12.4.2018 20:50 | Počkáme s čím ANO přijde, říká Zimola

Jestli se sociální demokraté vrátí k jednáním o vládě bude jasné až poté, co vedení strany zhodnotí nové podmínky, které jim hnutí ANO předloží. Oznámil to statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

"Předpokládám, že pan Babis představí ČSSD nástin nových podmínek a teprve poté se rozhodneme, zda se vrátíme k jednacímu stolu," napsal Zimola.

12.4.2018 20:32 | Jednání s ČSSD potvrdil i Babiš

Vedení hnutí ANO pověřilo vyjednávací tým, aby znovu kontaktoval ČSSD. Na twitteru to potvrdil premiér v demisi Andrej Babiš.

12.4.2018 20:12 | Chceme obnovit jednání s ČSSD, dohodlo se vedení ANO
Hnutí ANO chce obnovit jednání o sestavení vlády se sociálními demokraty. Po schůzce vedení to řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 
 

 

12.4.2018 19:35 | Ze schůze vedení ANO, která rozhoduje o případné další spolupráci s KSČM a SPD, odchází první účastníci
Jednání vedení ANO o spolupráci s SPD a komunisty opustila jako jedna z prvních europoslankyně Dita Charanzová. Závěry schůzky ale sdělit nechtěla. Ještě před ní odešla i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Rovněž beze slov.

 

12.4.2018 18:46 | Zeman podle Okamury stále doufá ve vládu ANO, SPD a komunistů

Zeman podle šéfa hnutí SPD řekl, že si představuje vládu "v nějaké konstelaci" spolupráce ANO, KSČM a SPD. O podrobnostech představ prezidenta Okamura nechtěl mluvit, chce s nimi seznámit nejdříve Babiše. Se Zemanem se shodli, že doufají, že se podaří kabinet sestavit nejpozději do června, řekl Okamura.

Okamura řekl, že SPD chce, aby ve vládě byli lidé, kteří budou mít potenciál prosazovat slíbený program. Sliby voličům podle něj nesplnili ministři dopravy Dan Ťok a spravedlnosti Robert Pelikán. O ministryni obrany Karle Šlechtové řekl, že není odbornicí na obranu, a ministr zahraničí Martin Stropnický podle něj prosazuje jinou politiku než SPD.

Okamura zároveň prohlásil, že pokud Babiš SPD ohledně vyjednávání neosloví, učiní tak on a bude schůzky zástupců SPD, ANO a KSČM iniciovat.

Prezident si podle něj přeje vládu odborníků. Poznamenal, že si odnáší několik stran svých zápisků o představách Zemana týkajících se vlády. Představit je chce Babišovi.