Když soud v březnu nařídil VZP, aby zaplatila osmileté dívce s poruchou metabolismu drahou léčbu, pojišťovna namítla, že srovnatelných výsledků lze dosáhnout přísnou dietou a že když soudy budou takto rozhodovat dál, brzy nebude za co léčit.

"Pokud by se taková praxe rozšířila, může to vážně ohrozit ekonomickou stabilitu celého zdravotnického systému v Česku," varoval po vyhlášení verdiktu mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

O mimořádnou úhradu léku, na který "podle tabulek" nedosáhne, může pacient žádat podle takzvaného paragrafu 16. Ten stanoví, že pokud je určitá léčba pro pacienta jedinou možností, pojišťovna ji musí zaplatit.

Pražský městský soud v písemném odůvodnění, které strany sporu obdržely minulý týden a který mají HN k dispozici, zdůraznil, že paragraf 16 se musí i nadále používat pouze ve výjimečných případech. "Musí zůstat poslední pojistkou pro případy hodné mimořádného zřetele a nemůže sloužit jako nástroj k prolomení principů veřejného zdravotního pojištění," uvedl soud.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.