Předseda sociální demokracie Jan Hamáček očekává, že hnutí ANO osloví ČSSD a přijde s nástinem podmínek pro znovuzahájení rozhovorů o vládě. Vyjednávače ANO pověřil obnovením rozhovorů výbor hnutí ve čtvrtek. Nabídku ANO by posoudilo předsednictvo socialistů, které by se pravděpodobně sešlo příští pátek, řekl novinářům Hamáček po pátečním jednání grémia strany. Místopředseda ČSSD Martin Netolický zmínil, že by strana chtěla záruky, aby vedle vládní neexistovala alternativní koalice ve sněmovně.

Hamáček uvedl, že páteční jednání grémia nebylo mimořádnou reakcí na čtvrteční krok ANO. O situaci se nicméně mluvilo. "Oficiálně zatím žádná komunikace nepřišla. Pokud by nás ANO oslovilo, svolal bych jednání předsednictva, které jediné může rozhodnout, zda jednání obnovit," řekl novinářům Hamáček.

ČSSD proto bude čekat na oslovení, dodal. "Očekávám, že součástí bude nástin podmínek," uvedl. Nechtěl zatím hovořit o tom, za jakých podmínek by obnovu jednání podpořil. "Nyní bych nechtěl něco tak zásadního komentovat, míč je na jejich straně," uvedl.

Netolický řekl, že jednání s ANO není o postech, ale o celém systému podmínek vzájemné spolupráce. Pro ANO je zřejmě nepřijatelná vláda s KSČM a SPD, ale ve sněmovně budou mít nadále většinu, připomněl. Opozice nyní ANO často vyčítá, že hlasování zatím v dolní komoře zvládá spolu s KSČM a SPD. "My chceme pojistky, záruky, jak by se rozhodovalo v případě vnitřního sporu," uvedl. Neumí si představit situaci, kdy by v případě neshody v koalici hledal některý z parterů ve sněmovně hlasy jinde. "Chceme mít jasné záruky, že tu nebude parlamentní koalice a vedle toho druhá koalice, řekl.

Premiér v demisi Andrej Babiš bude v neděli odpoledne na vlastní žádost znovu jednat s prezidentem Milošem Zemanem. "Pan premiér bude pana prezidenta informovat o podrobnostech aktuálního rozhodnutí hnutí ANO," sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

O schůzku s prezidentem požádal i předseda ČSSD Jan Hamáček. Zeman ho podle Ovčáčka přijme ve čtvrtek.

Schůzka o obnově jednání o vládě mezi ANO a ČSSD se pak uskuteční v pondělí večer. Novinářům to v pátek řekl Babiš. Po čtvrtečním rozhodnutí výboru ANO vrátit se k rozhovorům s ČSSD doufá, že dohoda bude nalezena co nejrychleji. Vládu s důvěrou by si přál do prázdnin.

Babiš novinářům řekl, že při zasedání výboru se podvolil většině a nakonec podpořil variantu návratu k rozhovorům s ČSSD.

Babiš připustil, že v posledních dnech byla na stole především varianta, kdy by SPD pasivně "nohama" tolerovala vznik vlády. "My jsme hlasovali a z debaty výboru vyplynulo, že se máme vrátit ke stolu (s ČSSD). Pochopili jsme, že klub není pro tu variantu (s SPD) připraven," uvedl Babiš.

Premiér nechtěl upřesnit, zda nabídne ČSSD ministerstvo vnitra, což byla podmínka sociálních demokratů pro to, aby mohli připustit účast trestně stíhaného Babiše ve vládě. Programově je podle Babiše všechno více méně dojednáno. "Já nevím, jsem mediálně zdrženlivý, nechci to komentovat, uvidíme, s čím ČSSD přijde," uvedl.

Počítá pravděpodobně i nadále s tím, že spolupráci ANO a ČSSD by tolerovali komunisté. "Koho bychom měli hledat? Máte nějaký nápad?" řekl novinářům.

ČSSD zdůvodnila ukončení předchozího vyjednávání tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Andreje Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.

Na víkendovém sjezdu sociální demokracie jasně převažovalo pozitivní hodnocení ukončení rozhovorů, které pak účastníci sjezdu vzali na vědomí. Delegáti v Hradci Králové kritizovali, jak se Babiš během vyjednávání směrem k ČSSD vyjadřoval a choval. Vesměs zaznívalo, že obnova jednání by byla přípustná jen v případě, že by Babiš netrval na své účasti ve vládě.

Předsednictvo ČSSD by se mělo podle Hamáčka sejít příští pátek, protože je to velký orgán a je třeba jeho schůzi předem zorganizovat. "Pokud bychom dospěli k dohodě, bude předložena všem členům sociální demokracie k rozhodnutí," řekl. ČSSD je podle něj povinna jednat, protože je odpovědnou stranou a v Česku už dlouho chybí stabilní vláda.