Stálý výbor Evropské komise potvrdil výjimku pro Česko a Slovensko, aby výrobci mohli i nadále k výrobě alkoholického nápoje "tuzemák" používat tradiční rumový éter. Platit bude pět let.

O zákazu rumového éteru, který dodává chuť a vůni českému tuzemáku, se začalo kvůli údajné přítomnosti rakovinotvorných látek mluvit minulý rok poté, co Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že v rumové tresti jsou některé rakovinotvorné látky, především furan. Čeští výrobci to už tehdy označili za útok na české potravináře.

Komise nakonec souhlasila s pětiletou výjimkou, čeští výrobci přitom požadovali svolení bez časového omezení. Bez udělení výjimky by možnost používat tradiční rumovou tresť skončila 22. dubna.

Tuzemák v hlavní roli. Jak vypadají a jak se míchají oblíbené hospodské koktejly

Podle výkonného ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslava Burkarta se tak českým výrobcům podařilo na poslední chvíli vycouvat z nebezpečného prostoru zákazu výroby tuzemského rumu.

"Výjimka sice není časově neomezená, jak jsme požadovali, ale dává nám pětiletý prostor se se zákazem nějak vyrovnat," uvedl Burkart. 

Podle něj mají v průběhu uvedené lhůty výrobci rumu dvě možnosti. "Buď se podaří během té doby vyrobit rovnocennou rumovou esenci, která vyhoví požadavkům Evropské unie, nebo využijeme těch pěti let k tomu, abychom přesvědčili komisi o tom, že rumová tresť není škodlivá," řekl Burkart.

Biotechnolog a rektor pražské Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch před časem v rozhovoru potvrdil, že některé látky v tuzemském rumu mohou být zdravotně rizikové.

"EFSA si nechala zanalyzovat rumový éter neboli rumovou tresť a našla tam telefonní seznam látek. Mnohé z nich jsou opravdu problematické. To je ale úděl všech potravin, nejenom rumové tresti," uvedl Melzoch. Podle něj obsahují podezřelé látky téměř všechny potraviny. "Pokud bychom se dívali na to, že některé jsou potenciálně rakovinotvorné, tak bychom nekonzumovali nic," dodal rektor VŠCHT.  

Tuzemák je nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je tuzemský rum.

Prohlédněte si staré etikety tuzemského rumu:

Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obsahuje rumové aroma rakovinotvorný ethylester kyseliny mravenčí (mravenčan ethylnatý).

"Byla hodnocena rumová tresť, která je komplexní směsí. Hodnoceno bylo 84 látek rozdělených do 12 skupin. U čtyř skupin byla identifikována rizika, konkrétně, že uvedené látky mají karcinogenní účinky (mohou způsobit rozvoj rakoviny) nebo genotoxické, neboli mutagenní účinky (což znamená, že mohou způsobit genetické poškození buněk)," upřesňuje hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Komise ustupuje v případech, kdy se ukáže, že daný výrobek je pro určitou zemi těžko nahraditelný. V minulosti už k tomu několikrát došlo: například pobaltské země, Švédsko nebo Finsko si vyjednaly výjimku pro některé své ryby, v nichž podle vědců EU byly zdraví škodlivé látky. Na oplátku ale Švédové a spol. nesmí tyto ryby vyvážet.