Ve čtyřčlenném týmu sociálních demokratů, kteří si v pondělí večer šli vyslechnout obnovenou nabídku hnutí ANO na sestavení menšinové vlády, byl i místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podle něj strana nehodlá vytrhávat jednotlivé body případné koaliční dohody a přetahovat se o ně. Za jeden z takových bodů označil i obsazení postu ministra vnitra. "Naše limity tvoří jeden komplex," říká Netolický.

V úterý se v médiích objevily spekulace, že ANO nabídlo ČSSD obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem na základě společné dohody. Kromě toho dalších pět ministerských křesel.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek to ale popřel.

Můžete něco uvést k průběhu pondělního jednání, nebo máte stranické embargo?

Dohodli jsme se, že nebudeme zatím žádné věci pouštět ven, to by bylo vůči grémiu nekolegiální. Musíme nejprve vytvořit nějaký názor uvnitř strany a ten pak budeme prezentovat. Mohu však říct, že to bylo nejotevřenější jednání ze všech rozhovorů, které jsem kdy absolvoval. 

V jakém smyslu bylo nejotevřenější?

Obě strany řekly naprosto otevřeně, jak vidí politickou situaci, a já sám musím za sebe říct, že jsem byl touto otevřeností ze strany hnutí ANO velmi překvapen. Takže na jedné straně jednání sice otevřené bylo, na druhou stranu nechceme vytvářet nějaké mediální vlny a posílat mediální vzkazy, které by mohly znamenat, že se celá situace otočí. Prostě není dobré ve chvíli, kdy jsme na jednání pouze čtyři lidi z ČSSD, a tedy ani ne celé politické grémium, pouštět ven nějaké informace.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.