Nic neroste do nebe a žádná ekonomika nemůže zažívat nekonečný boom. Tím by byl v případě českého hospodářství neustálý růst hrubého domácího produktu o pět či více procent ročně, což je na tuzemské poměry velmi vysoké tempo ekonomické konjunktury. Takový kalup zažilo Česko v závěru loňského roku.

Zpomalení růstu české ekonomiky, o kterém nedávno hovořil také guvernér České národní banky Jiří Rusnok, ale neznamená, že se země řítí do recese. Vše zatím nasvědčuje tomu, že Česko bude v následujících letech stále bohatnout, byť o něco pomaleji než mezi lety 2015 a 2017. Meziroční růst o pět a půl procenta, kterého dosáhl český HDP v posledním loňském čtvrtletí, bude těžké v dohledné době překonat či jen zopakovat.

Totéž platí pro celou předchozí tříletku, ve které zbohatlo Česko o více než 12 procent (měřeno celkovým růstem HDP). Odhady pro roky 2018 až 2020 zatím naznačují, že tempo by v tomto období mohlo dosáhnout zhruba 10 procent. Nebude to sice takový rokenrol jako dosud, ale bude to pořád dost.

Rostoucí mzdy pomáhají, ale nemusí stále

Je dokonce vysoce pravděpodobné, že díky růstu mezd, ke kterému velká část domácích zaměstnavatelů přistoupila až loni, se budou lidé v Česku v následujících letech cítit bohatší, než napovídají odhady velkých a hrubých makroekonomických čísel o HDP.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru