Ministr dopravy Dan Ťok nechce, aby se "hýbalo" s akciemi telekomunikační společnosti ČD - Telematika, kterou nyní ovládají České dráhy.

"V žádném případě to není aktuální záležitost. Nesouhlasím s tím, aby se to dělalo hned a rychle," uvedl ve čtvrtek ministr poté, co HN ve středu upozornily, že na připravovaných transakcích s akciemi Telematiky by mohl vydělat stovky milionů korun olomoucký miliardář Pavel Hubáček, blízký přítel druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

České dráhy drží v ČD - Telematice téměř 70 procent akcií, dalších necelých 30 procent má ve vlastnictví Hubáček, zbytek pak stavební firma OHL ŽS.

Ještě 9. dubna mluvčí Českých drah Radek Joklík prohlásil, že firma "v nejbližší době" zahájí kroky, jejichž cílem bude kontrolní podíl prodat.

Podle vícero zdrojů z resortu dopravy měla akcie od Českých drah odkoupit státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta se měla zároveň pokusit vykoupit podíly i od minoritních akcionářů, v prvé řadě od Hubáčka. Stát totiž už několik let usiluje o stoprocentní ovládnutí firmy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.