Sociální demokraté rozhodli, že obnoví jednání s hnutím ANO o vládě. Pro bylo 14 členů předsednictva, proti pět, sedm se zdrželo.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání potvrdil, že ANO nabídlo ČSSD pět resortů včetně ministerstva vnitra. Jde o ministerstvo práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničí, nebo obrany.

Případnou spolupráci ČSSD podmíní také písemným závazkem, že v případě prvoinstančního odsouzení opustí člen kabinetu vládu.

"Pokud neodstoupí, platnost koaliční spolupráce skončí," uvedl místopředseda Roman Onderka. Později dodal, že Babiš se v tomto bodě "kroutí".

To míří na premiéra Andreje Babiše, který je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo.

ČSSD také trvá na zárukách, které by vyloučily existenci alternativní spolupráce ANO ve sněmovně s KSČM a SPD.

"Nebylo to jednoduché rozhodování, neznamená to, že do té vlády vstupujeme," uvedl Hamáček. Dodal, že pro pokračování jednání hovoří například to, že ve vládě budou moct sociální demokraté prosadit růst důchodů, obnovení proplácení nemocenské a bránit privatizaci školství a zdravotnictví.

O případných výsledcích obnoveného jednání s ANO by mohl rozhodnout ústřední výbor strany příští sobotu, uvedl místopředseda ČSSD Martin Netolický. Podle odpůrců vládního angažmá ČSSD záleží na tom, jak sociální demokraté dokážou svou roli obhájit. Část krajů podle místopředsedy Jaroslava Foldyny spolupráci s ANO odmítá.

"Tady nejde o počty ministerstev ani ministerstva, ale o podstatu toho, v jaké situaci se bude nacházet sociální demokracie. Jde o to, abychom důstojně mohli splnit očekávání a být v důstojné roli před občany," řekl Foldyna.

Senátor Petr Vícha popsal, co sociálním demokratům na spolupráci s ANO vadí. "Naši členové na všech úrovních musí předkládat negativní lustrační osvědčení, čistý trestní rejstřík a prohlášení, že na ně není vedeno žádné řízení. Členové se ptají: proč to neplatí pro premiéra? My s ANO nemáme 101 hlasů, takže vždycky budeme v područí KSČM," uvedl. Dodal, že ANO stejně ve sněmovně hlasuje v dohodě s komunisty a hnutím SPD.

Onderka si nedovede představit spolupráci v případě, že by ČSSD neměla možnost ovlivňovat ministerstva propojená s programovými prioritami sociálních demokratů.

Definitivně rozhodnou o angažmá ČSSD ve vládě členové strany v elektronickém referendu.

Předseda Senátu Milan Štěch zopakoval, že je proti spolupráci s hnutím ANO, sociální demokracie by podle něj neměla být ve vládě, spíš se má soustřeďovat na přípravu podzimních komunálních voleb.

ANO v pondělí přišlo s nabídkou na obnovu rozhovorů na základě výzvy výboru hnutí, který variantu koalice s ČSSD upřednostnil před podporou KSČM a SPD, doporučovanou prezidentem Milošem Zemanem. Hamáček s nabídkou hnutí ANO ve čtvrtek seznámil Zemana, teprve v pátek se oficiálně dočkali straníci prostřednictvím svých zástupců na předsednictvu.

Předsednictvo ČSSD před dvěma týdny jednomyslně podpořilo rozhodnutí vyjednavačů ČSSD rozhovory s ANO ukončit. Sociálním demokratům vadila přítomnost trestně stíhaného Babiše ve vládě. Oslyšen byl tehdy navíc i jejich alternativní požadavek, aby v případě účasti Babiše ve vládě drželi post ministra vnitra.

Babiš v pátek o nabídce pro ČSSD na vládní spolupráci informoval předsedu KSČM Vojtěcha Filipa.

Filip, kterého v sobotu čeká obhajoba stranické funkce na sjezdu v Nymburku, po schůzce řekl, že KSČM se chce na jednáních o obsazení problematických ministerstev podílet. ANO a ČSSD nemají ve sněmovně 101 hlasů, připomněl Filip. Komunisté plánují případný kabinet ANO a ČSSD podporovat. Jak budou dál postupovat, chce Filip oznámit po sjezdu.

"Platí pořád názor KSČM, že do problematických resortů má být dohoda tří stran, ne dvou stran. Sto jedna opravdu ANO a ČSSD nemá," uvedl Filip. Potvrdil, že sociální demokraté mají podle nabídky hnutí ANO obsadit pět ministerských postů včetně vnitra. Které resorty jsou pro KSČM problematické, nechtěl Filip uvést.

Dříve o vnitru komunisté mluvili, současně ale ve vztahu tohoto ministerstva a Babišova případu uváděli, že nyní je kauza ve fázi, kdy spadá pod státní zástupce, kteří patří pod ministerstvo spravedlnosti.

Filip i v pátek řekl, že jednání mezi ANO a ČSSD by před dvěma týdny nezkrachovala, kdyby komunisté dostali možnost je moderovat.

Třístranné rozhovory by podle jeho očekávání měly začít příští týden.

Související