Žádný komunistický sjezd nebyl v posledních dekádách tak sledovaný jako ten, který začal v sobotu ráno v Nymburce.

Vzhledem k mnoha těžkostem při hledání vlády s důvěrou mohou komunisté víc než kdykoliv dříve po roce 1989 promluvit do složení vlády.

Prestiž jejich sjezdu navíc významně zvýšil Miloš Zeman. Ten se v sobotu stal prvním porevolučním prezidentem, který na komunistickém sjezdu vystoupil.

K důležitosti sjezdu přispělo také to, že oproti minulosti ani sami komunisté do poslední chvíle nedokázali odhadnout, kdo bude zvolen jejich novým předsedou.

V prvním kole delegáti předsedu nezvolili, do druhého postoupil Vojtěch Filip a jeho dlouholetý kritik Josef Skála. Filip obdržel podle oficiálních výsledků prvního kola volby 110 hlasů, Skála 105 hlasů. Volby se zúčastnilo 308 delegátů, čtyři hlasy byly neplatné. V druhém kole Filip porazil Skálu. Filipa volilo 165 delegátů. Skála obdržel 143 hlasů.

Filip hned po zvolení novinářům vyjmenoval, že by chtěl do vedení europoslankyni Kateřinu Konečnou pro evropské záležitosti, poslance Stanislava Grospiče a Miroslavu Vostrou a Filipa Zachariáše z Vyškovska jako představitele mladší generace.

"Těžko mne někdo předělá," uvedl Filip na dotaz, zda kvůli kritice, kterou na sjezdu slyšel, změní fungování strany. Dodal, že nikdy neprosazuje vlastní názory, ale zásadně jen usnesení kolektivních orgánů strany.

Staronovému předsedovi pogratuloval premiér v demisi Andrej Babiš. Babiš věří, že nadcházející rozhovory se sociálními demokraty a komunisty co nejdříve povedou ke vzniku vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny. Příští týden by měly začít třístranné rozhovory o společném kabinetu ANO a ČSSD, který by komunisté tolerovali.

Do čela KSČM kandidovala nakonec méně než desítka nominovaných lidí, někteří se kandidatury vzdali. K favoritům volby předsedy patřila i europoslankyně Kateřina Konečná. Volilo ji 79 delegátů. Do druhého kola tedy nepostoupila.

Pro Konečnou je dosažený výsledek, jak uvedla, vzpruhou. "Našla jsem poměrně hodně delegátů, kterým se moje vize líbila i přes to, že jsem nevedla nějakou intenzivní kampaň," řekla. Ze svých tezí Konečná neustoupí.

Pozici prvního místopředsedy KSČM obhájil Petr Šimůnek, získal 158 ze 311 hlasů. V KSČM má na starosti vnitrostranickou práci a ekonomiku. Místopředsedy KSČM se stali nově europoslankyně Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort.

Vedení komunistické strany opustili Josef Skála a Jiří Dolejš.

Konečnou delegáti zvolili už v prvním kole volby, získala v něm 188 hlasů. Bude mít na starosti evropské záležitosti a občanský sektor.

Grospič, v jehož kompetenci bude odborné zázemí, ideová práce a propaganda, porazil ve druhém kole dosavadního místopředsedu a neúspěšného kandidáta na předsedu Skálu. Grospiče volilo 155 delegátů, Skálu o osm méně.

O ekonomiku a hospodářskou činnost se bude v KSČM starat Ort, jemuž dali delegáti přednost ve druhém kole před poslankyní Miloslavou Vostrou. Ort dostal 193 hlasů, což je nejvyšší počet, který některý z kandidátů na sjezdu získal. Vostrou volilo 108 delegátů.

Hned v úvodním projevu předseda KSČM Vojtěch Filip oznámil, že chce, aby komunisté tolerovali vládu ANO a ČSSD. "Pro jednání s ANO připravujeme písemný dokument, smlouvu o toleranci, ve které se zavazujeme k tomu, že učiníme krok, aby vláda s důvěrou vznikla. Existenci vlády ale budeme jen tolerovat," oznámil na sjezdu Filip s tím, že nevyloučil ani možnost, aby šla KSČM proti vládě.

"Nebudeme navrhovat svolání schůze k vyslovení nedůvěry, jak po nás žádá vítěz voleb, ale v případě, že programové prohlášení nebude dodržováno nebo nebude ve státním rozpočtu zajištěno jeho naplňování, se můžeme k vyslovení nedůvěry připojit po neúspěšném smírčím řízení," řekl Filip.

Podle něj dohoda umožní KSČM předkládat vlastní návrhy zákonů, což považuje za velký posun vpřed.

"V minulém volebním období nebylo projednáno a nedostalo se vůbec na schůzi sněmovny 18 návrhů z pera KSČM," stěžoval si Filip.

Miloš Zeman pak komunistům připomněl krvavou minulost jejich strany.

"To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci," řekl Zeman. A doplnil, že každý monopol vede k degeneraci.

"Nejdříve justiční vraždy politických oponentů. Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů. Například i Rudolfa Slánského," připomněl Zeman padesátá léta minulého století, kdy komunisté povraždili nebo poslali do vězení mnoho oponentů.

"To nebyly deformace. Přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby. To byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu," prohlásil prezident.

Připomněl i relativně svobodnější šedesátá léta, kdy on sám vstoupil krátce do KSČ.

Následné období normalizace označil Zeman za dobu, kdy země zaostávala.

"Jestliže v padesátých letech bylo mnoho lidí uvrženo do vězení nebo do koncentračních táborů, pak v době tzv. normalizace se ve skutečnosti vyřazoval obrovský potenciál naší společnosti tím, že lidé nemohli pracovat ve svém oboru, jejich děti nemohly studovat. Platilo, že čím hloupější člověk, tím větší měl šanci na úspěch v získání nějaké funkce," podotkl Zeman s tím, že mezi členy KSČM je také mnoho členů bývalé KSČ, kteří nesou jistou míru spoluzodpovědnosti za minulost.

Později prezident vyzval KSČM k sebereflexi. Pokání je předstupněm pro očistu, pro normální život, uvedl s tím, že je stoupencem socialismu, ale socialismu demokratického. Přeje si, aby mohl o komunistech říct s čistým svědomím, že jsou demokratickou stranou.

V souvislosti s jednáními o vládě čeká, jak dopadnou obnovené rozhovory mezi hnutím ANO a ČSSD. Uvedl, že bude rád, když ANO a sociální demokraté pozvou ke stolu třetí stranu, jak chtějí komunisté.

"Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Josefa Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl v sobotu ve svém kázání při mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kterou sloužil u příležitosti repatriace kardinála Berana, kardinál Dominik Duka.

Velmi sledované bylo také dění v okolí místa, kde KSČM jednala.

Zhruba 500 lidí se po poledni vydalo z nymburského nádraží k Obecnímu domu, kde se sjezd konal. Několik účastníků protestu proti komunistům i proti tomu, že na sjezd zavítal prezident Zeman, se pak pokusilo proniknout přímo do Obecního domu. Policisté jim v tom zabránili, vytlačili je ze schodiště. Na místě byli i členové antikonfliktního týmu.

Filip sice nese odpovědnost za loňský propadák v parlamentních volbách, jenže ten odčinil tím, že komunistům vyjednal ve sněmovně velmi výhodné postavení.

Jeho sebevědomí stoupá, takže už avizoval, že jako předseda bude chtít mluvit do toho, kdo by usedl v případné vládě ANO a ČSSD s tolerancí KSČM. 

"Budeme mít požadavky na patřičnou kvalifikaci, vzdělání a manažerské schopnosti toho, kdo bude resort řídit, protože to není procházka růžovým sadem a legrace. Já dvacet osm let trpím jako zvíře, kolik amatérů kde sedělo a co jsme si tím všechno zavinili," tvrdí sebevědomě Filip, aniž by kdykoliv připustil vinu za to, co komunisté způsobili v letech 1948 až 1989.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se