Mají miliardové tržby, zisky v řádu stovek či desítek milionů a patří k hlavním hráčům na trhu. Přitom pobírají dotace na inovace z programu určeného pro malé a střední podniky na venkově. Pětadvacet velkých potravinářů se nyní podělilo o více než miliardu korun z takzvaného Programu rozvoje venkova, přes který se přerozdělují evropské dotace. Pětinu peněz – celkem 220 milionů – získaly tři firmy Agrofertu.

Vodňanská drůbež s pomocí 75 milionů korun z veřejných zdrojů inovuje porcování a balení drůbežího masa. Stejnou sumu dostala mlékárna Olma na inovace ve výrobě přírodních pařených sýrů. Kosteleckým uzeninám přispějí daňoví poplatníci na inovace 70 miliony. Server iHNed.cz to zjistil z přehledu schválených projektů, který zveřejnil Státní zemědělský intervenční fond.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropské peníze na rozvoj venkova slouží v Česku k podpoře investic největších potravinářů s miliardovými tržbami.
  • Ekonomové tento způsob rozdělování dotací kritizují. Více peněz by naopak dopřáli menším podnikatelům na venkově.
  • Nejvíc dotací bere Agrofert. S ním se vezou i další velkopotravináři, třeba Madeta či Hamé.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.