A je to tady. Sociální demokracie se otevřeně rozhádala kvůli sestavování vlády s Andrejem Babišem a hnutím ANO. Zatímco vedení strany zůstává nakloněno koalici, čtyřiadvacetičlenná skupina oranžových senátorů před ní důrazně varovala. Večerní schůzka místopředsedů sice dál ladila podmínky vytvoření kabinetu s podporou komunistů. Ale mediální obraz vypadá najednou jinak: s Babišem volajícím po rychlém uzavření dohod ostře kontrastuje ČSSD, jejíž politici se hádají, navzájem okřikují a vlastně – zdržují.

Požadavek senátorů, aby partaj stála na svém původním slibu nebýt ve vládě s trestně stíhaným premiérem, je správný. A vzhledem k Babišově neústupnosti a nevypočitatelnosti i prozíravý. Určitě je dobře, že aspoň někdo hájí v dnešní české politice principy.

Mimochodem, trochu to připomíná rozkol v Unii svobody roku 1998, kdy Jan Ruml rovněž z principiálních důvodů odmítl nabídku Miloše Zemana na společnou koalici s lidovci. Mnozí mu pak vytýkali, že tím Zemana vehnal do oposmlouvy s ODS. Jenže dnes víme, že i tehdy byla cílem především samovláda ambiciózního sólisty. Takže lepší bylo neposkvrnit vlastní prapor.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.