Zemřel jeden z lidí, kteří byli ve čtvrtek vážně zraněni při úniku jedovatého fenolu v děčínském chemickém provozu. Řekl to mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Zraněných je ještě dalších 16 lidí. Neštěstí se stalo ráno v areálu firmy Chemotex, výrobce průmyslové chemie, kosmetiky a drogerie. Mimo areál firmy fenol nepronikl, okolí nekontaminoval

"Jeden muž v těžkém stavu, který byl resuscitován už na místě havárie, na jednotce intenzivní péče dnes odpoledne zemřel. Dvě ženy, které se intenzivně nadýchaly výparů fenolů, nemají zjevné potíže, nicméně jsou také hospitalizovány na jednotce intenzivní péče," uvedl mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou ústecká Masarykova nemocnice patří.

Děčínští hasiči vyjeli na místo v 7:43 a postarali se o zamezení úniku látky. "K úniku nebezpečných látek do ovzduší mimo areál firmy nedošlo a dále toto riziko nehrozí," ujistila mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová. Případ si převzali děčínští a krajští kriminalisté.

Sanitky rozvezly zraněné do nemocnic v Děčíně, Litoměřicích, České Lípě a Ústí nad Labem. Jednoho člověka transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra. V kritickém stavu zůstávají dva lidé. Zranění jsou hlavně zaměstnanci firmy, řidič nákladního automobilu je externí pracovník.

Ředitel Chemotexu Josef Urbánek řekl, že fenol společnost využívá při výrobě chemických specialit. V současnosti celá výroba stojí. V Chemotexu pracuje na 90 lidí. Podnik je soukromý, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.

Fenol je jedovatá bezbarvá látka, která má leptavé účinky na všechny tkáně. Rychle se vstřebává, poškozuje játra a ledviny, a také dýchací a oběhový systém.

Děčínský magistrát informoval veřejnost na facebooku, že okolí nebylo zasaženo. "Je to čistě uvnitř chemičky. Rozhodně není potřeba přijímat žádná další bezpečnostní opatření, protože se jednalo o fenol, který není těkavý," řekla mluvčí radnice Markéta Lakomá. Dodala, že se protrhla hadice při přečerpávání látky. Odborníci by měli místo dekontaminovat. "V podstatě se to dál nijak města netýká," dodala Lakomá s tím, že v minulosti se obdobná událost v souvislosti s chemičkou nestala.

"Dle našich informací k úniku fenolu do kanalizace ani povrchových vod nedošlo. Havárii řeší vodoprávní úřad Děčín," řekla Jana Jandová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP), jež byla o události také zpravena.

Únik nebezpečných látek řešili záchranáři v minulosti v České republice několikrát. V létě roku 1997 unikl nebezpečný plyn kyanurchlorid z pardubické chemičky Synthesia, přiotrávil pět zaměstnankyň Výzkumného ústavu organických syntéz v areálu firmy. O dva roky později dráždivý plyn chlór zamořil část provozu textilní firmy Toray v Prostějově poté, co pracovník v úpravně vody omylem nasypal do nádrže 350 kilogramů chloranu sodného. Následnou reakcí se uvolnilo 1200 metrů krychlových chlóru a kysličníku chlóru. Do nemocnice bylo tehdy odvezeno sedm lidí.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.