V první desítce žebříčku The New Europe 2018 ranking, který hodnotí vysoké školy ze 13 zemí, jež od roku 2004 vstoupily do Evropské unie, se umístily tři české univerzity. Nejlépe si v hodnocení vedla Univerzita Karlova, která obsadila čtvrté místo, brněnská Masarykova univerzita je na sedmé příčce a Univerzitě Palackého v Olomouci patří desátá pozice. V čele žebříčku je Tartuská univerzita z Estonska. Prestižní rankingová společnost Times Higher Education zveřejnila hodnocení na globálním summitu, který od úterý hostí olomoucká univerzita.

Žebříček zahrnuje 53 institucí, z nejnovějších členských států Evropské unie chybí pouze Malta. Česká republika má v rankingu nejpočetnější zastoupení, celkem 13 vysokých škol. Polsko figuruje na 12 příčkách, Maďarsko má sedm zástupců a například Rumunsko pět, řekla mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Podle předsedy České konference rektorů a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy taková srovnání dokládají, že české vysoké školství je na vysoké úrovni. Připomněl, že 13 zastoupených českých institucí je polovina všech veřejných vysokých škol v ČR. "Je však potřeba brát podobné výsledky nejen jako povzbuzení, ale především jako výzvu pro všechny, kterým záleží na pověsti a kvalitě českého vysokého školství," uvedl.

Vysoké školy v ČR podle něj čelí řadě výzev. Potřebují systematicky navyšovat rozpočet, vytvářet moderní a kvalitní studijní programy, posilovat mezinárodní spolupráci, kvalitní výzkum a vědeckou práci, upřesnil.

Evropská unie se 1. května 2004 rozšířila o Česko, Estonsko, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Polsko, Slovensko, Slovinsko, 1. ledna 2007 se členy unie staly Bulharsko a Rumunsko, 1. července 2013 přibylo Chorvatsko.

Desáté místo Univerzity Palackého považuje její rektor Jaroslav Miller za úspěch, na straně druhé je podle něj stále důvod se zlepšovat. "Nepochybně nás čeká analýza našich slabin i silných stránek a tomu musíme podřídit naše vnitrouniverzitní strategie," uvedl. K jednoznačným přednostem olomoucké univerzity podle něj patří vědecká činnost. "Ve vědě jsme šli podle všech ukazatelů raketově nahoru. S tím souvisí i to, že publikujeme v prestižních časopisech a práce jsou často citované," řekl.

Z dalších českých vysokých škol se na 20. pozici umístilo České vysoké učení technické následované Vysokou školou chemicko-technologickou. Ve třetí desítce je i Vysoké učení technické (24. místo) a Ostravská univerzita (30. místo), dodala mluvčí olomoucké univerzity.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se