Při srážce osobních vlaků u Mříče na Českokrumlovsku bylo zraněno 14 lidí. Čtyři z nich středně těžce, ostatní lehce. Na místo dvakrát letěl vrtulník záchranářů. Novinářům to řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Mezi zraněnými byly i tři děti předškolního věku. Ve vlacích jelo přibližně 50 lidí a škoda na soupravách činí zhruba šest milionů korun. Nehodu pravděpodobně způsobil jeden ze strojvedoucích, který vjel na trať, i když neměl. Řekl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Čtyři lidé se středně těžkými zraněními zůstávají v českobudějovické nemocnici. Hospitalizováni budou patrně nejméně do pátku. Nejvážnější újmu utrpěla mladá žena, kterou záchranáři ošetřili s podezřením na poranění hlavy a s podvrtnutou krční páteří. 

"Nikdo nebyl ohrožený na životě, všichni byli stabilizováni," uvedla Kafková. Další tři těžce zranění lidé měli podle ní poranění hlavy a krční páteře. "Všechna ostatní zranění byly spíš pohmožděniny z toho, jak cestující ve vlaku popadali," řekla.

Nehoda se stala na trati mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem před devátou hodinou ranní v místě, kde je jednokolejný provoz. Cestující musí využít náhradní autobusovou dopravu. Původní odhad na délku omezení byl přibližně do 15:00. Podle Illiaše se dá ale očekávat, že provoz bude obnoven později. "Musíme nejprve odstranit vlaky z kolejí a až pak zjistíme, na kolik je poškozena infrastruktura. Pokud by se jednalo o závažnější poškození, může jeho odstranění trvat v řádu dnů, a ne hodin," řekl Illiaš. Dodal, že odhadovaná škoda šesti milionů korun se týká pouze vlaků, není do ní započítána částka za poškození tratě.

"Srazil se osobní vlak jedoucí z Volar do Českých Budějovic s osobním vlakem, který jel z Českých Budějovic do Černého Kříže. Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti vzniku mimořádné události v místě jejího vzniku," uvedl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Trať obsluhuje společnost GW Train. Její generální ředitel Robert Krigar řekl, že neví, kdy bude provoz obnoven v plné míře. "Komplikace to pro nás je, ale to, jak budeme nasazovat vozidla, budeme řešit až v odpoledních hodinách," uvedl Krigar.

Spoje na trati využívají většinou turisté, kteří cestují z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo k lipenské přehradě či na Šumavu.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.